- Tu miałem w lesie wypadek śmiertelny, z nieboszczykiem się obudziłem. Bo ja byłem przeznaczony już do lodówki. W Morawicy byłem, bo ogłupiałem, poszedłem się wieszać. Bo moich kolegów trzech się powiesiło. To ja też poszedłem się powiesić. Urwał się ten sznur – opowiadał Władysław Bąk, który ze śmiercią nie raz witał się już ze śmiercią. 30 marca 2021 roku spotkał się z nią na dobre - zginął tragicznie w wypadku samochodowym.
Władysław Bąk w życiu artystycznym był związany przede wszystkim z gminą Bieliny, gdzie grał z zespołem Bielinianki, koncertował także z grupą Jodełki z Huty Nowej. Ale to nie wszystko, Bąk był doskonałym i wziętym akordeonistą. Jego kunszt docenił także zespół Tęgie Chłopy, na ich płycie możemy usłyszeć romantyczne tango „Pamiętam Twoje oczy” grane przez Władysława Bąka.
Pan Władysław mówił, że muzykę ma we krwi. Dziadek był dobrym skrzypkiem. Podobnie jak wujek, który choć nie znał nut, umiał zagrać wszystko. To od niego Władysław Bąk nauczył się wszystkich melodii chłopów. Grali również bracia – jeden na skrzypcach, drugi na bębnie. Kum pana Władysława kupił mu akordeon guzikowy. Bąk grał ze słuchu. Poza akordeonem muzykował dość długo na saksofonie i na instrumentach klawiszowych.
- Grałem odkąd miałem pięć lat. Zaczynałem od skrzypiec. Pamiętam pierwszy utwór, który na nich zagrałem: "Cyraneczka nie ptak, dziewczyna nie ludzie". Dopiero później mama kupiła mi akordeon. Grałem nawet na saksofonie, ale akordeon jest najważniejszy - wspominał akordeonista.
Pan Władysław grał z nie jednym zespołem i w nie jednym miejscu na świecie. Zwiedził m.in. Chiny czy Francję
- Jeździłem do Paryża, grałem w metrze, trochę nielegalnie, ale policji się spodobało, nie dostałem kary – wspominał z rozbawieniem.
źródło: Muzyka Zakorzeniona
Ponadto w audycji przypomnieliśmy laureatki Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja z roku 2016 – InFidelis.
WIĘCEJ o InFidelis
Zagraliśmy także fragmenty albumu „Sisyphus” Sofii Labropoulou. Labropoulou w swoich kompozycjach inspiruje się oczywiście kulturą basenu Morza Śródziemnego, ale i tradycją otomańską, średniowieczną czy muzyką eksperymentalną.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 15.15
mg