Rzeczy jako byty nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 11:00
Piotrowi Szackiemu poświęcono konferencję "Rzecz/obraz/niezwykłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Audio

W magazynie "Źródła" wspominaliśmy Piotra Szackiego. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zorganizowało w dniach 28-29 października konferencję poświęcona jego pamięci, zatytułowaną "Rzecz/obraz/niezwykłość".

Rzecz i obraz stanowiły centralne kategorie zainteresowań badawczych Piotra Szackiego – wyśmienitego etnografa, wrażliwego muzealnika. Trzecim elementem tytułowej triady powinien być człowiek, bo ludzkie doświadczenie zawsze było dla Piotra Szackiego punktem wyjścia; gdy opowiadał o rzemiośle, dynamice pracy, gdy tworzył zapisy filmowe – stale mówił o człowieku. Poprzez materię odkrywał złożoność świata, której niemymi uczestnikami, były w jego opowieściach rzeczy. Poznawał rzeczywistość poprzez dotyk i wzrok, nad słowo przedkładał obraz. Był mistrzem metafory - tworzył narracyjne wystawy, którym nie wystarczał zwykły język klasyfikacyjnej prezentacji. Poszukiwał niezwykłości.

Krocząc śladami jego etnografii, pragniemy zastanowić się nad współczesnym sposobem mówienia w antropologii o rzemiośle, technologii, procesie powstawania rzeczy. Interesuje nas antropologiczny status i znaczenie rzeczy, zarówno tej będącej świadkiem zwykłego życia, jak i tej wyrwanej codzienności, umiejscowionej w kolekcji muzealnej czy na wystawie. Pytamy również o przekraczanie muzealnych klasyfikacji, o powoływanie nowych kategorii zbiorów, wprowadzanie doń obiektów nieoczywistych. Istotny jest także problem konstruowania ekspozycji muzealnej oraz pytanie o jej potencjał w eksplorowaniu rzeczywistości. Jak wyglądałaby dziś etnograficzna wystawa o pamięci, niezrealizowana idée fixe Szackiego? Jak przedstawia się dziś kondycja zapisu filmu etnograficznego oraz znaczenie metod wizualnych w opisie kultury?

Gośćmi programu Piotra Kędziorka byli Alicja Mironiuk-Nikolska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz dr Sławomir Sikora i dr Marcin Pios z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: Warszawa