Ocalić od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 18:13
Piotr Kędziorek rozmawia z autorkami dwóch nowych książek: naukowego opracowania "Polska sztuka ludowa" oraz beletrystycznych "Opowieści roztoczańskich".
Audio
  • Alicja Mironiuk-Nikolska o Polskiej sztuce ludowej

"Polska sztuka ludowa" ukazała się w ramach serii "Ocalić od zapomnienia" Wydawnictwa "Muza".  Traktuje więc wyłącznie o tradycyjnej twórczości ludowej, której rzokwit przypada na drugą połowe XIX stulecia. - XIX stulecie orkeśla się często jako złoty wiek sztuki ludowej - mówi Piotrowi Kędziorkowi autorka opracowania, Alicja Mironiuk-Nikolska. - W wyniku uwłaszczenia bardzo zwiększyły się wówczas możliwości nabywcze ludności wiejskiej oraz jej kontakty z innymi grupami społecznymi. Z kolei rozwój przemysłu dostarczał nowych materiałów dla wiejskiej twórczości.

/

Druga polecana przez nas książka ma o wiele mniej specjalistycznych charakter. "Opowieści roztoczańskie" Katarzyny Żytomirskiej to w zasadzie klasyczny romans, tyle że rozgrywający się w wyjątkowo malowniczej scenerii i utrzymany - z ogromnym wyczuciem stylu - w poetyce dawnych ludowych ballad. Z autorską spotkać można będzi się w najbliższą sobotę (13 listopada) w Teatrze "Scena Lubelska", przy ul. Lubelskiej 30/32 w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa przemysł
Czytaj także

Rzeczy jako byty nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 11:00
Piotrowi Szackiemu poświęcono konferencję "Rzecz/obraz/niezwykłość" w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
rozwiń zwiń