Tegoroczne Targowisko Instrumentów, poza prezentacjami instrumentów, oferowało także możliwość wysłuchania ludowych opowieści i podróż w kosmos, nie byle jaki, bo dudziarski! Tam nasza reporterka, Aleksandra Faryńska, poznała Tomasza Hałuszkiewicza – artystę konstruującego i grającego na dudach irlandzkich. Hałuszkiewicz jest także autorem projektu "Zalejmy Polskę julianami".
- Wywodzę się z tych zespołów, które jeszcze 20 lat temu zaczęły grać w Polsce muzykę irlandzką. Dudy są instrumentem w miarę trudnym i drogim. Są wykonywane nie taśmowo, a ręcznie. Więc bariera cenowa jest głównym problemem – mówił Tomasz Hałuszkiewicz – Pierwszy raz dudy irlandzkie można było usłyszeć na Polskiej scenie w latach 90. XX w., jednak nigdy nie znalazły one szerszego zastosowania. W tej chwili ludzi grających na dudach irlandzkich jest dosłownie kilku. Chcielibyśmy zmienić ten stan rzeczy, uruchamiając produkcję tanich setów do nauki i grania.
Ten typ dud w gealic nazywany jest Uilleann pipes, od techniki nadmuchiwania miecha łokciem. W naszym kraju spolszczono nazwę do rodzimego „julian”. Stąd też hasło „zalać Polskę julianami”! Hałuszkiewicz chce uzbierać jak największą liczbę adeptów sztuki dudziarskiej, stworzyć ruch „julianowców”. Widzi, że tematyka dud odżywa i zarówno polskie, jak zagraniczne typy tych instrumentów stają się coraz popularniejsze wśród muzyków.
- Dudy irlandzkie to jedyne dudy na świecie osiągające pełne dwie oktawy! W Irlandii co roku w lipcu organizowane są warsztaty, na które zjeżdżają ludzie z całego świata, by uczyć się muzyki irlandzkiej. Jest w tym coś magicznego! – dodał twórca „julianów”.
Aleksandra Faryńska ćwiczy grę na Uilleann pipes Tomasza Hałuszkiewicza
Zaprosiliśmy także na barwny spektakl "Preludium Słowiańskie", który uświetni warszawskie Wianki nad Wisłą już w tę sobotę!
- Zaskoczeni będą ci, którzy, widząc tytuł „Preludium Słowiańskie”, wyobrażają sobie rekonstrukcję historyczną – mówiła Monika Gigier, jedna z wykonawczyń spektaklu – To widowisko jest impresją na temat Słowiańskości, budowaną na nielicznych przekazach historycznych, i fuzją pasji biorących w nim udział artystów. Dlatego znajdzie się tu miejsce na afrykańskie czy brazylijskie rytmu, bałkańskie oro miesza się z inspiracją ZPiT Mazowsze. Pieśni pochodzą zaś z Bałkanów i Wschodniej Slowiańszyzny.
W spektaklu biorą udział trzy grupy sceniczne: bębniści z grupy Wataha Drums, tancerze z Art Color Ballet i grupa śpiewacza Strojone. Wykorzystywane są barwne, malarskie wizualizacje i – nieodłączny w widowiskach Art Color Ballet – body painting. „Preludium Słowiańskie” wieńczy tegoroczne obchody Wianków nad Wisłą, zobaczyć je można 26 czerwca, o 21.30 w Multimedialnym Parku Fontann pod skarpą Nowego Miasta w Warszawie. Jak zaznaczyła Monika Gigier, słowiańskie siły mają swój spektakl w opiece, zatem dobra aura pogodowa w czasie widowiska jest zapewniona!
Sezon wakacyjno-festiwalowy łapie wiatr w żagle. W ten weekend przed nami VII edycja festiwalu "Korzenie Europy" w DK Świt w Warszawie! Wystąpią m.in.: Psio Crew, Polka Dot, Dziady Kazimierskie, a także goście z Węgier! Więcej informacji o festiwalu udzieli w jutrzejszym Poranku Dwójki. W Poranku powiemy szerzej również o startującym dziś gdańskim Festiwalu Kultur "Okno na świat". Jednym z gości będzie Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała. Jak gra klan Bergitka Roma, przypomnieliśmy fragmentem koncertu Teresy Mirgi na Muzycznej Scenie Tradycji w roku 2016!
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 15.15