Przypomnieliśmy m.in. berliński występ Amelii Cuni – włoskiej wokalistki specjalizującej się w indyjskim stylu dhrupad. Przenieśliśmy się do prekolumbijskiej Ameryki, a także wysłuchaliśmy koreańskiego duetu dal:um.
Zaczniemy jednak od wizyty w Tajlandii, żeby skosztować aromatycznej zupy z pędów bambusa. Przepis na nią zdradziła Rasmee, urodzona w regionie Isan tajska wokalistka.
Przenieśliśmy się do Ameryki południowej, by wysłyuchać natchnionej muzyki, granej na prekolumbijskich instrumentach. Odpowiedzialny za nią duet Xochimoki tworzyli w latach 80. etnomuzykolog Jim Berenholtz i potomka Azteków Mazatla Galindo. Na październik br. zapowiadany jest album z archiwalnymi nagraniami artystów pt. „Temple of the New Sun”.
Amelia Cuni, włoska wokalistka znana m.in. ze współpracy z Johnem Cagem, znana jest przede wszystkim ze śpiewu w indyjskim stylu dhrupad. Wysłychaliśmy jednej z wieczornych rag, które zaprezentowała niemal 30 lat temu w Berlinie, na festiwalu Param Para. Płyta z zapisem występu ukazała się w sierpniu 2021.
Duet dal:um to dwie koreańskie artystki, grające na tradycyjnych koreańskich cytrach – geomungo i gayageum. Ich nowa płyta „Similar and Different” prezentuje fascynujący dialog dwóch instrumentów. Tytuł nawiązuje do brzmienia instrumentów, na pozór bardzo podobnych, jednak przedstawiających inne muzyczne światy. Artystki osadzają brzmienia w różnych kontekstach, szukają wspólnego mianownika dla obu cytr.
Słuchaliśmy:
Rasmee – Bamboo Soup
Xochimoki – Pantzikuini
Xochimoki – Tua Ra
Amelia Cuni – Raag Shahana Kanada - Dhamar
Kim Jinmook (Indo-Coreana) – Wings of Longing
Kim Jinmook (Indo-Coreana) – Facing to Spica
dal:um – TAL
KUUNATIC – Tītián
***
Na audycję "Źródła" we wtorek (14.09) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Krzysztof Dziuba.