Naszym pierwszym przystankiem była Norwegia, gdzie od lat działa Terje Isungset – perkusista i budowniczy instrumentów, związany ze sceną jazzową i folkową. Do tworzenia swoich instrumentów, poza drewnem, granitem, Isungset jako jeden z materiałów wykorzystuje… lód. Jego Ice Music to przedsięwzięcie realizowane już od lat! Lodowe koncerty Isungseta odbywają się także w towarzystwie wokalistów, posługujących się m.in. śpiewem gardłowym. W audycji słuchaliśmy utworu na lód i głos pt. Arctic Ice Music.
Udaliśmy się do północnych rejonów Japonii, czyli na wyspę Hokkaido. Ta „najdziksza wyspa Japonii” zimą pokrywa się grubą warstwą śniegu, a okalające ją od północy Morze Ochockie zamarza. Zanim na wyspę dotarli Japończycy dominującą grupą etniczną byli Ajnowie. To właśnie ich muzyka zabrzmiała dziś w „Źródłach”. Choć swego czasu Japonia chciała zasymilować Ajnów, m.in. zabraniając posługiwania się rodzimym językiem, kultura tego ludu przetrwała. Posłuchaliśmy artystów, którzy w dużym stopniu przyczynili się do popularyzacji ajnoskich tradycji: Umeko Ando, OKI oraz zespół Marewrew
Umeko Ando jest nośniczką niemal zapomnianej tradycji Ajnów. Była uznaną wokalistką i instrumentalistką, doskonale grała na bambusowej drumli mukkuri. Ando prezentowała szerokie spectrum muzyki z Hokkaido. Zmarła w 2014 roku.
Grupa Marewrew specjalizuje się w upopo – gatunku ajnowskich pieśni transowych. Pieśni wykonywane są najczęściej w kręgu, oparte na specyficznych dla nich schematach rytmicznych. W kulturze Ajnów upopo towarzyszą rytuałom, ale i w codziennym życiu.
OKI – artysta folkowy, producent . Stworzył studio nagraniowe przede wszystkim popularyzujące muzykę Ajnów, wyprodukował kilkadziesiąt albumów ukazujących tradycyjną i folkową muzykę z Hokkaido. Znany jest także z Oki Dub Ainu Band, tworzącej mieszankę rodzimych melodii z reggae czy muzyką afrykańską. To także jeden z niewielu artystów umiejących grać na tonkori – tradycyjnym instrumencie strunowym Ajnów. To właśnie dzięki OKI-emu tonkori przeżywa obecnie prawdziwy renesans zainteresowania.
UWAGA!
Od nowego roku w „Źródłach” będą Państwo mogli usłyszeć Krzyszofa Dziubę co drugi piątek! Co drugi wtorek spotykać się będzie z Państwem profesor Andrzej Bieńkowski.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Krzysztof Dziuba
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 15.15
mg