Z całej Polski płynie muzyka dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 16:00
Ponieważ od tygodnia cała Polska aż kipi od wydarzeń organizowanych w celu solidaryzowania się i pomocy Ukrainie, postaramy się zebrać razem te, które mają powiązania z muzyką tradycyjną, a które odbywają się w każdym większym mieście w Polsce.
Audio
  • Z całej Polski płynie muzyka dla Ukrainy (Dwójka/Źródła)
Flagi Polski i Ukrainy na krakowskim Rynku Głównym
Flagi Polski i Ukrainy na krakowskim Rynku GłównymFoto: Shutterstock

Właściwie już od dnia agresji rosyjskiej na Ukrainę w Polsce oddolnie zaczęły pojawiać się inicjatywy wsparcia dla wschodnich sąsiadów. Jedne z pierwszych koncertów odbyły się m.in. w Poznaniu czy Łodzi. Poniżej zaś tylko kilka z najbliższych wydarzeń muzycznych, wspierających Ukrainę:

Tymczasem w Łodzi, w zeszłą – jeszcze karnawałową – niedzielę, odbyła się potańcówka połączona ze wspólnym śpiewaniem. Przedstawiciele łódzkiej fundacji Po Staremu – Przemysław Bogusławski i Olga Łoś opowiadali o szybkiej zmianie potańcówkowych planów w związku z reakcją na agresję rosyjską za wschodnią granicą oraz o planach fundacji na najbliższą przyszłość.

- Z samej zabawy nie zrezygnowaliśmy. Wydaje nam się, że w tym obłędzie, szczególnie ważne jest wspólne spędzanie czasu i chwila wytchnienia – mówił Bogusławski.

- Planowaliśmy po prostu karnawał, wspólną zabawę i szaleństwo. Sytuacja spowodowała, że choć symbolicznie chcemy być z naszymi braćmi z Ukrainy – wspominała Olga Łoś.

Jakie są plany fundacji? Jak wspominają jej członkowie – Wielki Post zawsze był okresem wspólnego śpiewania wielkopostnych pieśni. Tak ma być i tym razem. Przemysław Bogusławski widzi w tym przedsięwzięciu możliwość zadumy, zajrzenia w głąb siebie, które – kto wie – może nigdy nie było nam tak potrzebne jak teraz?

Pieśni tradycyjne pogłębiają studenckie relacje

Anastasiya Niakrasava (folkowej publiczności znana jako Nasta) wokalistka m.in. R.U.T.Y czy Folk’n’Roll, laureatka nagrody im. Czesława Niemena na festiwalu Nowa Tradycja 2009, to także młoda naukowiec z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Źródłach Nasta Niakrasava mówiła o swoim najnowszym projekcie naukowym, mającym na celu m.in. popularyzację badań terenowych i zrzeszenie studentów.

- W zeszłym roku dostałam propozycję od naszego dziekana, by uczestniczyć  programie ministerialnym, promującym naukę. Pomyślałam, że dobrze byłoby rozpropagować efekty badań, ale też same badania! Chciałabym o tym, czym zajmuję się w pracy zawodowej, opowiedzieć w sposób popularny i praktyczny – mówiła Niakrasava, która poza badaniami terenowymi, od lat prowadzi także warsztaty śpiewacze wśród studentów UW.

W swoim projekcie etnomuzykolożka chce wykorzystać materiały ze swoich badań terenowych do prowadzenia warsztatów śpiewu ze studentami. Efektem warsztatów ma być nagranie płyty prezentującej zarówno pieśni archiwalne, jak i ich współczesne wykonanie przez żaków. W repertuarze znajdą się pieśni łemkowskie (gdzie studenci muzykologii prowadzili badania terenowe), pieśni Polaków z zachodniej Białorusi oraz pieśni z pogranicza polsko-białoruskiego. Do płyty dołączone będą także teksty naukowe poświęcone powyższym regionom i kulturze zamieszkujących tam mniejszości oraz samym badaniom terenowym.

- Chcemy pokazać, że to nie jest skansen, ale coś współczesnego, czym nadal interesuje się akademicka młodzież! – mówiła Nasta Niakrasova o muzyce tradycyjnej. – Podczas prowadzenia warsztatów śpiewu w poprzednich latach, zaważyłam że, oprócz artystycznych efektów, które udaje nam się osiągnąć na zakończenie kursu, równie ważne są społeczne relacje, rodzące się w trakcie przygotowywania repertuaru. To angażuje uczestników zajęć, z różnych uniwersyteckich kierunków, uczy ich współpracy i brania odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za grupę.

Projekt ruszył. Plany nagrania płyty przewidywane są na lato br. Album dystrybuowany będzie przede wszystkim wśród społeczności akademickiej, ale dla jego pomysłodawczyni bardzo ważnym jest, by płyta dotarła także w miejsca, skąd pieśni przybyły na Uniwersytet – będzie zatem wysyłana do ludzi, którzy przekazali swoją wiedzę w trakcie badań czy lokalnych instytucji kultury.


***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 3.03.2022

Godzina emisji: 15.15