Stanisław Skiba pochodził z Kielecczyzny. Już jako nastolatek grał na potańcówkach i zabawach w okolicznych miejscowościach. Był skrzypkiem, harmonistą i akordeonistą, grał także na trąbce w orkiestrze dętej w Rzeczycy. Ponadto uczył gry na skrzypcach i akordeonie, zajmował się także naprawą instrumentów.
- To trzeba było mieć sprzęty różne. Dobre kleje, pilniczki do strojenia. Teraz to już nie naprawiam. Nie mam chęci za bardzo do roboty. Dlatego, bo jestem sam! Jak ojciec żył, to oporządził w gospodarstwie. A ja przy instrumentach. A teraz jeszcze miałem operacje. Na oko. A instrumenty to trzeba dojrzeć.
W roku 2005 otrzymał wraz ze swoją kapelą Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (w kategorii kapel ludowych). Kapela Stanisława Skiby to zespół, który powstał w roku 1962, jego skład na przestrzeni lat wielokrotnie się zmieniał (Stanisław Skiba był jego wieloletnim kierownikiem). W ostatnich latach, oprócz Skiby (1932) kapelę tworzyli: Kazimierz Pawlak (1945), bębenek obręczowy; okazjonalnie występował także basista Henryk Pawlak.
- Mazury, obery, polki, taki region był u nas! I tylko były basy, skrzypce i bębenek. Tak dawniej było. Przedpotopowo. A teraz gram na akordeonie i na trąbce, także się zmienia – wspominał dawne czasy pan Stanisław Skiba. – Ogólnie to gram odkąd miałem 10 lat. Jak były jakieś szkolne akademie, to grałem. A w ustach to alkoholu jeszcze nie miałem! Ani piwa, ani wina. A wesel ograłem… ze dwa tysiące. A przynosili mi flaszki. Bo się należy. To nie chciałem brać, bo to nie ma gdzie włożyć…
Stanisław Skiba twierdził, że dobrze zagrany mazurek nie zależy od muzyka. Zależy od tego co śpiewa. Jak śpiewak zaśpiewa melodię, tak trzeba wygrać.
- Mówią, że słuch musi mieć muzyk. Ja nie wierzę w to. Muzyk musi mieć pamięć – podsumował skrzypek. – Słuch to ma każdy, gorszy czy lepszy. Ale pamięć! Słyszał, nie zapamiętał, to nie zagra. A na każdej wsi jest inna melodia. Inna wieś, inna pieśń. Inna miejscowość, inna obrzędowość.
Posłuchaj gry Stanisława Skiby w nagraniu fundacji Muzyka Odnaleziona !
VIDEO YouTube, Muzyka Odnaleziona
W audycji usłyszeliśmy także:
Shadi Fathi & Bijan Chemirani, „Âwat” – Duet po raz pierwszy spotkał się w Marsylii w 2016 roku. Po wielu koncertach we Francji i Europie, artystyczna współpraca Shadi Fathi i Bijana Chemiraniego zaowocowała repertuarem pt. Âwat („wielkie pragnienie” w języku kurdyjskim), którego inspiracją było ponownie bogactwo perskiej muzyki i poezji.
Becaye Aw, „Diaspora” – Ten doskonały wokalista i gitarzysta urodził się w Mauretanii, dorastał w Senegalu. Jest mistrzem afrykańskiego stylu gitarowego właściwego dla rejonu Mauretanii, Senegalu i Mali. W swojej karierze współpracował z wielkimi gwiazdami muzyki świata, jak m.in. Ali Farka Toure oraz Baaba Maal. Co ciekawe, Becaye studiował w Polsce, co doprowadziło do współpracy także z polskimi artystami muzyki świata (Mamadou Diouf, Bogdan Loebl, Maja Kleszcz, Wojtek Krzak).
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 8.06.2022
Godzina emisji: 15.15