Stara tradycja ma głos

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 16:00
Dziś Andrzej Bieńkowski proponuje spotkanie z laureatami konkursu Stara Tradycja z Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Audio
Siostry Krzeszowiec z Kapeli Mała Ziemia Suska na Nowej Tradycji z zespołem Piotr Damasiewicz Into the Roots
Siostry Krzeszowiec z Kapeli Mała Ziemia Suska na Nowej Tradycji z zespołem Piotr Damasiewicz "Into the Roots"Foto: Danuta Naugolnyk

Od dawna już, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, ma miejsce konkurs dla młodych muzykantów, śpiewaków, kapel i zespołów śpiewaczych z całej Polski. Jego ideą jest promowanie tradycyjnej muzyki w niestylizowanej formie. Konkurs co roku przyciąga wielu artystów, którzy przysyłają jurorom swoje nagrania.

Komisja, po ich przesłuchaniu, wybiera laureatów poszczególnych miejsc, lub, jak w tym roku (po raz pierwszy) - bez miejsc, a nagrodą był występ na jednym z "mazurkowych" koncertów. Andrzej Bieńkowski jest od wielu już lat członkiem konkursowego jury. W audycji opowiedział o tegorocznych laureatach i zaprezentował ich nagrania. W tym roku jury zdecydowało, że nie będzie przyznawało nagród i miejsc, tylko wymieni najlepsze zespoły. Byli to:

Mała Ziemia Suska - to zdaniem Andrzeja Bieńkowskiego dowód na to, że śpiew w środowisku konkursowym robi się coraz popularniejszy. Wcześniej dominowała w konkursie muzyka instrumentalna, zwłaszcza z Mazowsza, teraz coraz więcej jest śpiewów oraz zainteresowanie muzyczne przenosi się na południe, Podhale, Beskid itd.

Z kolei Juliusz Kublik to ogromnie interesująca postać z okolic Knyszyna, typowy przykład mieszczucha, który zakochał się we wsi i jej muzyce, zaczął jeździć, nagrywać, przyjaźnić się z muzykami. - Poszedł w region bardzo wyjałowiony, gra na harmonii pedałowej, a manierę wykonawczą przejął od starych mistrzów, gra bardzo staccato - opisywał Bieńkowski.

W konkursie Stara Tradycja wystąpił też zespół Pieśni Poniemnia, powstał wiosną tego roku. Jego instruktorką jest Nasta Niakrasava, śpiewa w nim młodzież z miasta, ale śpiewa pieśni Grodzieńszczyzny. Szczególną uwagą zwraca gwara w ich wykonaniu. Hanka i Dudy - czyli Anna Dranoj i Jakub Lach z Żywiecczyzny grają na skrzypcach i dudach żywieckich. - To ogromny i bardzo trudny instrument, cała duża koza - mówił Bieńkowski, podkreślając, jaki wysiłek trzeba włożyć, żeby na nim grać.

Autor z przyjemnością wymienił też ToPiwoDy - duet tworzą Antoni Hasso-Agopsowicz i Witold Wojciechowski, dwaj bardzo młodzi muzycy, którzy jako jedni z pierwszych sięgnęli po nagrania Józefa Kędzierskiego ze Rdzuchowa, - Graja na wiejsku, świetna stylowa muzyka. Z kolei Żemerwa z Bielska Podlaskiego to przykład czystego, piękni brzmiącego śpiewu - wymieniał Bieńkowski. 

W audycji słuchaliśmy także Dominika Bogdana z Babiej Góry, dudziarza i skrzypka, zespołu Szuwarki z Suwalszczyzny, Anny Szafranowskiej, zespołu Maliniarze ze Śląska Cieszyńskiego, żywiołowego, troszkę folkującego składu, Oliwii Spychel oraz orawskiej grupy Małolipnicka Rodzina.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 15.15