Festiwal Kultury Arabskiej to weekendowe wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy stałej "Podróże na wschód".
W programie Festiwalu znajdą się wykłady, oprowadzania po wystawie stałej, prezentacja podróżnicza, projekcja filmu, animacje dla dzieci, bazar arabski oraz koncert muzyki arabskiej.
- Wiele kultur Azji Centralnej, Zachodniej i Południowej w jednym miejscu! Nowa wystawa stała to wypadkowa wielu lat pracy trzech pokoleń kuratorów. To obiekty, kolekcje z różnych części Azji. Południowo-zachodnia, popularnie nazywana Bliskim Wschodem, to początek tej podróży. Tu mamy najstarszą cegłę w Warszawie, sumeryjską cegłę z pismem w klinowym. TO obiekty z Syrii, Palestyny i innych krajów, sztuka perska, dworska, piękne stroje, kobierce i sztuka arabska czy figuratywna sztuka perska - tak na wydarzenie zapraszała jego współorganizatorka i kustosz - Karolina Krywicka z Muzeum Azji i Pacyfiku.
Na wystawie Azja Centralna to obiekty prezentujące zarówno świat koczowników, ludów jak Kirgizi czy Turkmeni, ale i wielkie miasta bazarowe, takie jak Kabul, Samarkanda. Słynęły one z tego, że można tam było kupić wszystko, ale działały tam też warsztaty rzemieślnicze, z których niezwykłe eksponaty również można podziwiać w MAiP. Jest też Mongolia z oryginalną jurtą i pasterskim życiem i religijnością ludności, a także największa galeria indonezyjska, zbierająca wiedzę o kulturze 18 tysięcy wysp indonezyjskich. W takich właśnie okolicznościach muzeum co miesiąc zaprasza na weekendowe spotkania festiwalu, poświęcone kulturze arabskiej, perskiej, mongolskiej, Azji Centralnej i Indonezji, w wersji nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, a do tego w kilku językach!
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 15.15