Jacek Hałas i Andrij Liaszuk na Festiwalu Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 16:00
W dzisiejszych „Źródłach” zapraszamy na wyjątkowe koncerty i prezentujemy nowości world music! Polsko-ukraińskie opowieści lirnicze, mickiewiczowskie ballady w rytmie fokstrota oraz bliskowschodnia psychodelia – oto co m.in. przygotował redaktor Borysiak.
Audio
  • Jacek Hałas i Andrij Liaszuk na Festiwalu Sztuki Opowiadania (Dwójka/Źródła)
Andrij Liaszuk i Jacek Hałas
Andrij Liaszuk i Jacek HałasFoto: Grzegorz Śledź

Spotkanie dwóch artystów, dwóch opowieści i dwóch tradycji, które, choć bliskie, to jednak różne. Na „mistu” (moście), którym przechodzą między wątkami, tematami, melodiami. Na mostku, który jest za wąski, by się minąć. Na werbowej doszczeczce. Wierzymy, że tworzenie takich artystycznych mostów jest szczególnie ważne w sytuacji politycznych napięć, ksenofobii i nacjonalizmów. Równie ważne jest mówienie o duchowości, wartościach niematerialnych, MIST-yce, a wszak te właśnie tematy są treścią zapomnianej sztuki dziadów/lirników, którą się zajmujemy, i z nimi chcemy docierać bezpośrednio do ludzi. [mat. promocyjne Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania]

Andrij Liaszuk – śpiewak, lirnik. Pochodzi z Kowla na Wołyniu, ukończył Państwowy Instytut Kultury w Równem. Brał udział w badaniach etnograficznych na zachodnim Polesiu i Wołyniu. Od wielu lat interesuje się grą i wyrobem ludowych instrumentów. Zajmuje się działalnością edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Jest członkiem działającego w Równem zespołu Silska Muzyka.

Jacek Hałas – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, muzyk (lira korbowa, akordeon, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu formacji muzycznych, projektów artystycznych oraz teatralnych.

- Szukaliśmy w naszych spotkaniach wątków, które w polskiej tradycji i w ukraińskiej tradycji spotykają się ze sobą, dialogują ze sobą, czasem się wykluczają – mówił Jacek Hałas. – Szukaliśmy wspólnych wątków w tekstach, ale i melodiach, które spotykają się w wielu nieoczywistych momentach.

- W tych pieśniach wiele jest wspólnego, ale i wiele w nich różnic. A każda jest unikalna – dodał Andrij Liaszuk.

Pieśni o duszach, apokryfy, pieśni historyczne i moralitety zabrzmią już dziś! Występ Jacka Hałasa i Andrija Liaszuka odbędzie się o godz. 21.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy w Polskim Radiu, 2013

YouTube, RCKL

Przypomnieliśmy także o koncercie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. „Ballady i Romanse”, który Orkiestra zagra już jutro – 17 listopada – w studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Koncert jest owocem projektu realizowanego na 200-lecie wydania mickiewiczowskich „Ballad i Romansów”. Pod adresem jakub.borysiak@polskieradio.pl czekają na Słuchaczy bilety na to wydarzenie!


Warszawska Orkiestra Sentymentalna Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Nie zabrakło i nowości płytowych pod sztandarem world music! Słuchaliśmy:

  • Fińskiego zespołu Kardemimmit (album „Sisko muistatko?”)
  • Izraelsko-perskiej wokalistki Liraz (album „Roya”)
  • Bliskowschodniej psychodelii grupy Alkazar (album „Who are we”)


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 15.15