Nostalgia i retro-futuryzm w nowościach płytowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 16:00
Na dobry początek weekendu Magdalena Tejchma poleca nowości płytowe, oczywiście z półki world music! Zabrzmiała muzyka z Indonezji, Argentyny, Turcji, USA, Haiti a także muzyka z republiki Adygei.
Audio
  • Nostalgia i retro-futuryzm w nowościach płytowych (Dwójka/Źródła)
Gaye Su Akyol
Gaye Su AkyolFoto: mat. promocyjne

W „Źródłach” zabrzmiała muzyka, która ukazała się w ostatnich tygodniach, a nawet – dniach. Zaczęliśmy muzyką ze stolicy Republiki Adygei. Dlaczego były to pieśni w języku rosyjskim? Adygejczycy (zwani Czerkiesami) są ofiarami Rosyjskiej agresji. Ludobójstwo Czerkiesów to przełom wieków XIX i XVIII. Rosja wciąż nie uznała czystek etnicznych – wypędzeniu przeszło 95% Adygejczyków z ich terenów.

Usłyszeliśmy także subtelne dźwięki z Buenos Aires – Marianę Masetto z albumem „Ciclo”. Argentyńska wokalista, kompozytorka, perkusistka ma na koncie już 8 albumów.

Kolejny artysta to Erol Josué. Haitańczyk jest nie tylko muzykiem, ale także propagatorem kultury vodou. Wiele lat był dyrektorem narodowego biura etnologii. Tam też zgromadził wiele eksponatów dotyczących vodou. Haitańskie dziedzictwo promuje obecnie muzyką.

Przenieśmy się do Stanów Zjednoczonych. Tam Hazel Dickens i Alice Gerrard od wielu lat tworzą muzykę bluegrass. Duet w latach 60. wytyczyły drogę dla kobiet w mocno zmaskulinizowanym świecie bluegrassu i country.

Nie zabrakło, znanych już z pewnością słuchaczom „Źródeł” Deryi Yıldırım & Grup Şimşek. Kolejną turecką artystką była Gaye Su Akyol. Melanż anatolijskiej nostalgii i retro-futuryzmu, czyli album „Anadolu Ejderi” (Anatolijski smok).

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 15.15