Odwiedzimy położony na południu archipelag Riukiu i wyspę Okinawę oraz na leżącą na północy kraju wyspę Hokkaido. Oba te miejsca dzieli dystans niemal 2,5 tysiąca kilometrów. W obu funkcjonują różne kultury i panuje skrajnie odmienny klimat. To co jednak łączy oba miejsca, to odmienność od kultury Japonii. Co jeszcze łączy Okinawę i Ajnów zamieszkujących wyspę Hokkaido? Przekonajmy się!
Audycję zaczęliśmy od wizyty na Okinawie, słuchając pieśni dwóch mistrzów shima uta – pieśni wyspiarskich Okinawy. Następnie archipelag Riukiu. Zanim przejęty został przez Japończyków, zamieszkiwali go Ajnowie. Dziś stanowią oni mniejszość etniczną Japonii. Muzyka etniczna Ajnów to upopo – rytmiczne pieśni wykonywane podczas codziennych czynności. Choć, rytm pieśni z pewnością pomaga w codziennych czynnościach, ich teksty traktują przede wszystkim o świecie magicznym. Dziś na Hokkaido wciąż istnieje kilka zespołów wokalnych, pielęgnujących tradycje upopo.
W audycji słuchaliśmy m.in. muzyki okinawskich mistrzów oraz współczesnych gwiazd ajnoskiego folku. Był to przede wszystkim Oki – muzyk, producent, zapewne najbardziej znany obecnie reprezentant Ajnowskiej kultury muzycznej.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Krzysztof Dziuba
Data emisji: 13.01.2023
Godzina emisji: 15.15