Zdzisław Gajewski jest członkiem Zespołu Ludowego „Piliczanie”, niedawno zdobył I nagrodę w kategorii soliści na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”, w roku 2022 był laureatem II nagrody w kategorii śpiewaków solistów podczas 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Gajewski to nie tylko doskonały śpiewak, gra także na akordeonie, bada ludowe zwyczaje swojego regionu. Sulejów, z którego pochodzi nasz bohater, leży między Piotrkowem Trybunalskim a Opocznem. Sama muzyka piotrkowska nie jest szeroko znana, ulega także wpływom okolicznych regionów etnograficznych.
- To jest Centralna Polska i dużo jest tu naleciałości z różnych regionów. Z zachodu „ogarnia” nas Sieradzkie od północy – Łowicz. Od wschodu Opoczyńskie, od południa już Śląsk. – mówił Zdzisław Gajewski. – To mało znany region, właściwie dopiero teraz odkrywany. Między innymi przez nas. Śpiewam w zespole „Piliczanie”. Docieramy do różnych materiałów w muzeach, ja osobiście docieram do ludzi starszych ode mnie…
Od niedawna zespół „Piliczanie” ma nową kierowniczkę.
- Pani Kamila Biniek-Kaczorowska z Opoczyńskiego. Zespół przeszedł na tak zwaną ludowiznę. Coś pięknego! Warto było czekać. Bo wcześniej zespół nazywał się „ludowy” ale niekoniecznie ludowo śpiewał. W tej chwili jest odjazd! – uśmiechał się Gajewski.
Artyście śpiew in crudo pozwala na wolność na scenie. „Puszczają hamulce! Odlatuję!” – cieszy się. Początki muzykowania Gajewskiego sięgają jego dzieciństwa i babcinej wsi. Ciężko powiedzieć, czy była „śpiewaczką ludową” – dziecięca percepcja Gajewskiego w ten sposób tego nie odczytywała. Śpiewak podkreśla jednak, że jego babcia „zawsze śpiewała”.
- Brała mnie zawsze na różne imprezy typu darcie pierza, kiszenie kapusty, oczywiście przy kapliczkach śpiewanie maryjne, ośpiewywanie zmarłych w domu, co na początku było dla mnie trochę straszne… – wspomina Zdzisław Gajewski.
Śpiewał i tańczył w zespole ludowym także w czasie studiów. Potem zaczęła się praca i codzienne obowiązki dorosłości. Tuż przed emeryturą śpiewak wrócił do pasji sprzed lat, znalazł swoje miejsce w zespole „Piliczanie”, ostatnio coraz częściej chwyta także za harmonię trzyrzędową. Bardzo chciałby nauczyć się na niej grać.
Słuchaliśmy także:
Muzyki kubańskiej w wykonaniu Grupo Compay Segundo. Zespół założony został po śmierci legendarnego Compaya Segundy przez pozostałych członków jego zespołu i jego syna Basilia Repilada.
Muzyki z Castilli i Leonu w wykonaniu duetu Alicornio.
Muzyki na skrzypce i basy z Łowickiego i Sieradzkiego.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 15.15