Kozioł biały to typ dud o XVI-wiecznych korzeniach, największy spośród polskich instrumentów tej rodziny. Kozioł biały, zwany także kozłem weselnym to instrument o stosunkowo niewielkim zasięgu terytorialnym. Obecnie gra na nim kilka pokoleń pasjonatów lokalnych tradycji zamieszkujących miasteczka i wsie po obu stronach rzeki Obry na pograniczu wielkopolsko-lubuskim. To właśnie ich usłyszeć można na albumie „W krainie kozła”.
Natomiast już w piątek (3.03) w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła w Zbąszyniu odbędzie się koncertowa premiera płyty „W krainie kozła”. Koncertowa, a właściwie taneczna!
O najnowszym wydawnictwie Fundacji Muzyka Zakorzeniona mówi jej prezes, Piotr Baczewski.
- Pomysł na ten dość partyzancki projekt wziął się stąd, że praktycznie nie było szansy, by usłyszeć tego kozła. – wspomina Baczewski. – Zrobiliśmy więc sesję nagraniową w Muzeum Regonu Kozła i Ziemi Zbąszyńskiej. Przyszły młode kapele w różnych konfiguracjach oraz m.in. Jan Prządka z kapelą. Zależało mi na tym, by nie była to tylko płyta cyfrowa. Ale i publikacja, która może być wizytówką regionu. By kapele mogły ja komuś dać, pochwalić się swoją muzyką. Aby można było też przeczytać reportaż o tej muzyce, jak ona wygląda teraz… Udało nam się to dopiero po 2 latach, dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego i, co ciekawe, Departamentu Odnowy Rolnictwa i Polskiej Wsi… a nie kultury. Wydaliśmy tę płytę. To już drugie wydawnictwo traktujące o koźle, pierwszą wydało Zbąszyńskie Centrum Kultury.
Jak mówi Piotr Baczewski, teraz liczy na możliwość wydania koźlarskiej muzyki archiwalnej. Jest ona bardzo zróżnicowana, żywiołowa, dostojna. Koźlarze mieli zaś barwne style wykonawcze.
Przeczytaj:
Wspomnienie Jana Prządki
Nagrania wykonał Karol Majerowski z fundacji Muzyka Zakorzeniona, nie tylko realizator dźwięku, także trębacz. Tekst w dołączonej do płyty książeczce to kompilacja wielu materiałów zaczerpniętych z fundacyjnej strony dudziarze.pl (strona poświęcona przede wszystkim polskim dudziarzom i fenomenowi dud) nie zabrakło także bogatej ilustracji zdjęciami fundacji Muzyka Zakorzeniona i przyjaciół koźlarzy, choćby fundacji Tres.
- Poza kapelą Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, na płycie zagrały przede wszystkim młode kapele. To kapela Adama Kaisera, w której gra choćby Martyna Żurek, Rodzinna kapela Molendów w dwóch odsłonach. Usłyszymy też kapelę, w której na koźle gra młoda Olga Lauba z dwoma kolegami.
Album „W krainie kozła” jest swoistym pomnikiem dla propagatorów muzyki koźlarskiej. To między innymi Tomasz i Leonard Śliwa czy śp. Jan Prządka. „Bez tych osób dziś muzyka koźlarska by nie trwała” – podkreśla Baczewski.
Ponadto w „Źródłach” zabrzmiała muzyka z Estonii – Duo Ruut – i z Meksyku, słuchaliśmy Cumbia Rebajada.
Zaprosiliśmy także na koncert zespołu Michalove. Odbędzie się on już jutro, w studiu im. Władysława Szpilmana. Zachęcamy do odwiedzenia go osobiście – wystarczy napisać mail na adres: rckl@plskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 15.15