Podróż do krainy kozła

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 16:00
„W krainie kozła” to kolejny album wydany przez fundację Muzyka Zakorzeniona. Tym razem usłyszymy współczesne kapela kontynuujące tradycję grania na koźle białym.
Audio
fragment okładki albumu W krainie kozła
fragment okładki albumu "W krainie kozła"Foto: Muzyka Zakorzeniona/Czarli Bajka

Kozioł biały to typ dud o XVI-wiecznych korzeniach, największy spośród polskich instrumentów tej rodziny. Kozioł biały, zwany także kozłem weselnym to instrument o stosunkowo niewielkim zasięgu terytorialnym. Obecnie gra na nim kilka pokoleń pasjonatów lokalnych tradycji zamieszkujących miasteczka i wsie po obu stronach rzeki Obry na pograniczu wielkopolsko-lubuskim. To właśnie ich usłyszeć można na albumie „W krainie kozła”.

Natomiast już w piątek (3.03) w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła w Zbąszyniu odbędzie się koncertowa premiera płyty „W krainie kozła”. Koncertowa, a właściwie taneczna!

O najnowszym wydawnictwie Fundacji Muzyka Zakorzeniona mówi jej prezes, Piotr Baczewski.

- Pomysł na ten dość partyzancki projekt wziął się stąd, że praktycznie nie było szansy, by usłyszeć tego kozła. – wspomina Baczewski. – Zrobiliśmy więc sesję nagraniową w Muzeum Regonu Kozła i Ziemi Zbąszyńskiej. Przyszły młode kapele w różnych konfiguracjach oraz m.in. Jan Prządka z kapelą. Zależało mi na tym, by nie była to tylko płyta cyfrowa. Ale i publikacja, która może być wizytówką regionu. By kapele mogły ja komuś dać, pochwalić się swoją muzyką. Aby można było też przeczytać reportaż o tej muzyce, jak ona wygląda teraz… Udało nam się to dopiero po 2 latach, dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego i, co ciekawe, Departamentu Odnowy Rolnictwa i Polskiej Wsi… a nie kultury. Wydaliśmy tę płytę. To już drugie wydawnictwo traktujące o koźle, pierwszą wydało Zbąszyńskie Centrum Kultury.

Jak mówi Piotr Baczewski, teraz liczy na możliwość wydania koźlarskiej muzyki archiwalnej. Jest ona bardzo zróżnicowana, żywiołowa, dostojna. Koźlarze mieli zaś barwne style wykonawcze.


Jan Prządka Zbąszyń Wielkpolska.jpg
Przeczytaj:
Wspomnienie Jana Prządki

Nagrania wykonał Karol Majerowski z fundacji Muzyka Zakorzeniona, nie tylko realizator dźwięku, także trębacz. Tekst w dołączonej do płyty książeczce to kompilacja wielu materiałów zaczerpniętych z fundacyjnej strony dudziarze.pl (strona poświęcona przede wszystkim polskim dudziarzom i fenomenowi dud) nie zabrakło także bogatej ilustracji zdjęciami fundacji Muzyka Zakorzeniona i przyjaciół koźlarzy, choćby fundacji Tres.

- Poza kapelą Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, na płycie zagrały przede wszystkim młode kapele. To kapela Adama Kaisera, w której gra choćby Martyna Żurek, Rodzinna kapela Molendów w dwóch odsłonach. Usłyszymy też kapelę, w której na koźle gra młoda Olga Lauba z dwoma kolegami.

Album „W krainie kozła” jest swoistym pomnikiem dla propagatorów muzyki koźlarskiej. To między innymi Tomasz i Leonard Śliwa czy śp. Jan Prządka. „Bez tych osób dziś muzyka koźlarska by nie trwała” – podkreśla Baczewski.

Ponadto w „Źródłach” zabrzmiała muzyka z Estonii – Duo Ruut – i z Meksyku, słuchaliśmy Cumbia Rebajada.

Zaprosiliśmy także na koncert zespołu Michalove. Odbędzie się on już jutro, w studiu im. Władysława Szpilmana. Zachęcamy do odwiedzenia go osobiście – wystarczy napisać mail na adres: rckl@plskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 15.15