Przypomnieliśmy fragment rozmowy z Brygidą Sordyl – śpiewaczką z Żywca, która – spodziewając się dziecka – rok temu na festiwalu w Kazimierzu wykonała zestaw „Pieśni przyszłej mamy”. Koncentrowały się one wokół dziecka.
Pieśni przyszłych mam, które Brygida Sordyl prezentowała na kazimierskiej scenie (oraz w studiu RCKL, rozłożonym w kazimierskiej synagodze) nie są pieśniami popularnymi. Artystka zbierała je przez kilka lat, odkąd urodziła pierwsze dziecko. Ich treść nawiązuje do życia przyszłych matek na wsi – ich obowiązków, przesądów związanych z błogosławionym stanem i radami na matczyną przyszłość. By znaleźć matczyny repertuar, Sordyl sięgała m.in. do książek i własnych wspomnień z dzieciństwa.
- Głównie sięgałam do książek, czego zazwyczaj w moim regionie się nie robi. Śpiewamy to, co ktoś już śpiewa. Jednak te książki, jak się już w tym jest, oferują melodie, pieśni, które ktoś, kiedyś mi śpiewał. To spoiło się w jedno i stworzyło repertuar – mówiła mama-śpiewaczka.
W rozmowie z Brygidą pojawiło się również wiele ciekawostek o traktowaniu ciężarnych kobiet na wsi, ludowej medycynie i sposobach leczenia czy uspokajania małych dzieci. Usłyszeliśmy także o wiejskich przesądach i zabobonach względem ciężarnych i noworodków.
Pojawiły się także przepisy kulinarne. Usłyszeliśmy m.in. jak zrobić wszechstronny papinek (papkę z prażonej mąki i mleka) oraz kompoty z liści z malin. Jak wspominała Brygida Sordyl, dawna kuchnia była o wiele mniej złożona, smaki - prostsze - przez co lepiej przyswajane przez dzieci.
Dodatkowo zaprosiliśmy na 25. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Tym razem wydarzenie koncentruje się wokół wesela. Goście będą mogli poznać zarówno materialne, jak i niematerialne elementy związane ze tradycyjnym świętowaniem. Jak wyrabia się szyszki? Jak powstaje skrzynia wianna? Po co na weselu rózgi i bramy? O tym wszystkim można przekonać się już 4 czerwca. Impreza startuje od 12.30, a zapraszała na nią Agata Front z kolbuszowskiego muzeum.
Ponadto słuchaliśmy fragmentów albumu "The Sky Is The Same Colour Everywhere" Kayhana Kalhora (wirtuoz kamancze z Iranu) i Toumaniego Diabaté (malijskiego mistrza kory). Album to duchowa medytacja dwóch mistrzów wielowiekowych tradycji muzycznych, wydawca poleca słuchać płyty w całości. My dajemy Państwu przedsmak tych wyjątkowych dźwięków.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 1.06.2023
Godzina emisji: 15.15