Mistrzowie z Kabulu. Muzyka Afganistanu na festiwalu w Rudolstadt

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 16:00
Muzyka jest w Afganistanie surowo zabroniona od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, a publiczne odtwarzanie muzyki zagraża życiu. Muzykom pozostaje tylko wygnanie lub całkowita zmiana profesji. Wielu znakomitych mistrzów muzycznych z Kabulu opuściło kraj i mogło wystąpić na Rudolstadt Festival 2022
Audio
Ustad Rahim Khushnawaz z Heratu- jeden z mistrzów afgańskiego rubabu
Ustad Rahim Khushnawaz z Heratu- jeden z mistrzów afgańskiego rubabu Foto: domena publiczna

Masters Musicians of Kabul - koncert afgańskich muzyków podczas Rudolstadt Festival 2022. Muzyka jest w Afganistanie surowo zabroniona od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, a publiczne odtwarzanie muzyki zagraża życiu. Muzykom pozostaje tylko wygnanie lub całkowita zmiana profesji.

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM)

PRZECZYTAJ: Rozmowa Magdaleny Tejchmy z dr. Ahmadem Naserem Sarmastem

W międzyczasie wielu znakomitych mistrzów muzycznych z Kabulu opuściło kraj i mogło wystąpić na Rudolstadt Festival 2022, stało się to m.in. dzięki zaangażowaniu Akademii Muzycznej w Weimarze, która od lat prowadzi muzyczną współpracę z Afganistanem.

Wernyhora.jpg
Zobacz:
Wernyhora na Euroradio Folk Festival

Wystąpili:

Ustad Ghulam Hussain (rubab)
Ustad Rasul Aziz (tanbur)
Fridoon Miazada (tabla)
Ustad Latif Sharifi (dhol, tula)
Monir Aziz (tabla)
Nasir Aziz (sitar)

Poznaj także: Projekt SAFAR: afgańscy mistrzowie i niemieccy artyści

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (19.06) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Magdalena Tejchma.