Łódź to m.in. wyjątkowe muzea. Nie można nie wspomnieć o Muzeum Włókiennictwa, na którego terenie znajduje się także skansen, pozwalający przenieść się w miejscu i czasie. Z kolei w Galerii Remedium obejrzeć można wystawę o „łodzizmach” – miejskich legendach Łodzi. W weekend będzie też można ich także posłuchać na stronach miejskiej galerii sztuki.
Choć Łódź kojarzy nam się przede wszystkim z rozwojem industrialnym. Wcześniej Łódź (zwana „Łodzia”) była nieznaczącym miastem w centrum Polski.
Przemysław Bogusławski z Fundacją Po Staremu chce przypomnieć o mniej oczywistych aspektach Łodzi. Dlatego akcent położą na historię mieszkańców, których gros pochodziło ze wsi, nie brakowało wśród nich także mniejszości narodowych. Do tego organizator nawiąże poprzez muzykę – zabrzmią wiejskie mazurki, pojawi się kapela Hajda Banda, grająca folklor pogranicza polsko-bialoruskiego
- W warstwie historycznej chcemy pokazać, że historia Łodzi ma swoje początki w średniowieczu. To czasy Władysława Jagiełły, który nadał Łodzi prawa miejskie! Nawiążemy do tego – w sobotę powstanie miasteczko średniowieczne, w którym pokażemy, jak to drzewiej było w Łodzi.
W piątek w Łodzi zabrzmi muzyka folkowa: bałkańska (Urwani z wesela) i polsko-afrykańska (Dzikie Jabłka). W weekend, m.in. na Piotrkowskiej, usłyszymy folklor miejski i wiejski nie tylko z okolic Łodzi, ale i Mazowsza. Pojawi się choćby Janus Prusinowski czy Kapela Jeremiego Kowalskiego.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Aleksandra Faryńska
Data emisji: 27.07.2023
Godzina emisji: 15.15