Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 16:00
Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej z Lubelszczyzny, wykonuje archaiczne, i wciąż popularne w tamtym regionie, kolędy życzące. Zaśpiewawszy je na kazimierskim festiwalu w 2015 roku, panowie zdobyli I miejsce, a sukces powtórzyli w 2019.
Audio
Męska Grupa Śpiewacza z Bukowej
Męska Grupa Śpiewacza z BukowejFoto: Kuba Borysiak

- Śpiewamy pieśni z ziemi biłgorajskiej. Tradycyjne, dawne. Próbujemy odtworzyć je od najstarszych mieszkańców. Chcemy kultywować tradycję kolęd życzących – mówił Jerzy Odrzywolski. - Zespół składa się z siedmiu członków. Panowie chętne przychodzą na próby, nie trzeba ich namawiać! W przyszłym toku zespół będzie świętował dziesięć lat. Myślę, że skoro dziesięć lat przetrwał, to przed nim jeszcze niejedno dziesięciolecie!

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej występuje nie tylko a capella, ale i z akompaniamentem – na akordeonie przygrywa mu Jan Szymaniak. „Z siedmiu chłopa możemy wydobyć trzy głosy” – śmiał się Odrzywolski. Choć śpiewacy specjalizują się w kolędach życzących, szczególnych dla ich regionu, zaczęli przygodę z festiwalem w Kazimierzu od innych:

- Rozpoczynaliśmy dwiema pieśniami pogrzebowymi, właściwie wielkopostnymi. Ale komisja zasugerowała nam zmianę na kolędy. Dlaczego? Nie potrafię powiedzieć. Ale od tego czasu śpiewamy przede wszystkie kolędy – wspominał Jerzy Odrzywolski.

boże narodzenie kolęda cerkiew.jpg
"Na dunaj"!

Krzysztof Malec marzył o stworzeniu męskiego zespołu śpiewaczego. To od niego wszystko się zaczęło.

- Zawsze lubiłem słuchać męskiego śpiewania. Chciałem coś takiego zrobić, rzuciłem pomysł, żeby startować do Kazimierza. Panów nie trzeba było za bardzo przekonywać. Lubimy czasem spotkać się w takim chłopskim gronie – mówił Malec.

- W tej miejscowości, musze powiedzieć, że jest to naturalne. Mężczyźni lubią przebywać razem, a śpiew naprawdę sprawia im radość – dodał Jerzy Odrzywolski.

Dziadek Krzysztofa Malca był społecznikiem wśród lokalnej społeczności. Pisał m.in. scenariusze do widowisk teatralnych.

Na szczęście panów z Bukowej można usłyszeć nie tylko w okresie kolędniczym. Śpiewają przy okazji lokalnych wydarzeń, a także świąt. Jak mówią, najbliższe są im pieśni wielkopostne – są „z dreszczykiem”, wielogłosowe (kolędy życzące śpiewane są przede wszystkim w monodii).

Słuchaliśmy także nagrań ze Szkocji – nowego albumu zespołu Daimh pt. „Sula”.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 3.08.2023

Godzina emisji: 15.15