Mistrz i uczeń z Podhala

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 09:00
W dzisiejszym magazynie "Źródła" spotkaliśmy się z mistrzem Andrzejem Stramą i jego uczniem - 14-letnim Danielem Karwaczką (obaj z Maruszyny). Panowie śpiewają góralskie "śpiewki" i nuty: wierchowe, krzesane, obrzędowe (m.in. oczepinowe i drużbackie).
Audio
Andrzej Strama i Daniel Karwaczka (JedynkaEtnowieści)
Andrzej Strama i Daniel Karwaczka (Jedynka/Etnowieści)Foto: Kuba Borysiak

 Tak też wystąpili na tegorocznym festiwalu w Kazimierzu, opowiadali o przeznaczeniu góralskich nut, muzykowaniu młodzieży na Podhalu oraz o funkcji "pytaca" - podhalańskiego weselnego drużby.

- Śpiewam odkąd pamiętam, do zespołu dołączyłem jak miałem pięć lat, śpiewam i tańczę po góralsku. To jest coś takiego fajnego, czym można się pochwalić, pokazać, pośpiewać potańczyć z różnymi osobami. Bardzo mnie to cieszy i chyba wszystkich na Podhalu

W tym momencie w zespole jest nas ponad dwadzieścia osób, prowadzę zespół paręnaście roków. Staramy się kultywować tradycję. Ostatnio mieliśmy program z muzyka do wykopków. Dobrze był odebrany, więc fajnie. W chałupie wielkim śpiewaków u nas może nie ma, ale muzykanci byli i gwara do dziś też jest, zwyczaje są, w strojach chodzimy na różne uroczystości, także to żyje cały czas.

Takich chłopców jak Daniel jest sporo, ale Daniel jest wyjątkowo uzdolniony, jak przyznał Andrzej Stram. Razem ze swoim uczniem opowiadał o specyfice poszczególnych nut, czyli melodii oraz roli pytaca, postaci na Podhalu bardzo ważnej. - To muszą być niebylejacy śpiewacy, przeważnie dużo ze sobą śpiewają, mają gardła nie do zdarcia, bo muszą pracować cały dzień, jeszcze konno jechać, bo prowadzą cały orszak weselny i rzeczywiście te osoby są poważane we wsi.

W audycji również przepiękne nagrania z najnowszej płyty międzypokoleniowych wirtuozów z Epiru: Petrolokukasa Halkiasa (klarnet) i Vasilisa Kostasa (laouto) - "The Soul of Epirus II".

***

Tytuł audycji: Źródła 

Powadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 15.15