Wizyta na pograniczu z zespołem Nachodne z Sejn

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 08:00
O rozwoju zespołu i o pieśniach tradycyjnych z pogranicza polsko-litewskiego opowiada kierowniczka zespołu, Anna Szafranowska.
Audio
Zespół Nachodne i Franiszek Sewastynowicz (drugi z prawej)
Zespół Nachodne i Franiszek Sewastynowicz (drugi z prawej)Foto: mat. pras.

Zespół Śpiewaczy Nachodne to zespół śpiewający tradycyjne pieśni techniką białego głosu zachowując melodie i gwarę. Tworzą go pasjonaci śpiewu w rożnym wieku od dzieci do dorosłych, mieszkańcy Sejn i okolicznych wsi gminy Sejny. Repertuar to pieśni suwalskie/sejneńskie oraz mniejszości narodowych zamieszkałych na terenach północno-wschodniej Polski. Zespół rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2018 r. w Ośrodku Kultury w Sejnach. Przez śpiew najstarszych pieśni zespół chce ocalić od zapomnienia regionalną tradycję muzyczną oraz obrzędowość, upowszechniając dziedzictwo pokoleń, różnorodność oraz bogactwo kulturowe Sejneńszczyzny. Stroje, w których zespół występuje zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych terenu Sejneńszczyzny przez etnokostiumologa panią dr Jadwigę Koszudzką.

ZOBACZ TEŻ: Suwalszczyzna fascynująca. Spotkanie z Anną Szafranowską

Anna Szafranowska Anna Szafranowska
Anna Szafranowska to animatorka i menedżerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK, w którym prowadzi także Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas i Zespół Uwrocie. Niestrudzona propagatorka tradycji śpiewaczych wielokulturowej Suwalszczyzny.

- Jest to zespół nie tylko wielopokoleniowy, ale też rodzinny, wciąż się rozwija. Są w naszym gronie naprawdę wszyscy, od najmłodszych do najstarszych. Kudzie z pogranicza mają dużo talentu, dużo śpiewności w rodzinach od najmłodszych lat. Śpiew jest bardzo różnorodnym bo na Suwalszczyźnie każdej strony mamy różne wpływy, litewski, białoruskie, polskie. Tu jest taki naród obojga narodów, Polska i Litwa. Mamy w repertuarze pieśni po litewsku większość z nas ma w rodzinie korzenie litewskie, tradycje i język się przenikają - mówiła w audycji artystka.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 15.15