Orawski płanetnik patrzy na nas z chmur

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 16:00
5 stycznia do Niebiańskiej Orkiestry odszedł Ludwik Młynarczyk. Orawski muzykant, regionalista, pedagog, popularyzator kultury Orawy. Z niebem pozostawał w stałym kontakcie - był pszczelarzem i płanetnikiem.
Audio
Ludwik Młynarczyk
Ludwik MłynarczykFoto: mieszkancy.lipnicawielka.pl

"Dusza Orawy zubożała po stracie Ludwika Młynarczyka", piszą lokalne media. Artysta był nie tylko wspaniałym muzykantem - multiinstrumentalista grał na skrzypcach, wszelkiego rodzaju instrumentach pasterskich, jak i listkach - ale i nauczycielem. Swoją wiedzę przekazał kilku pokoleniom muzykantów! Miejscowym znany był także jako społecznik - dobry sołtys i radny - pszczelarz i "płanetnik spod Babiej Góry". Jego barwna postać znana była dobrze w całej Orawie.

Ludwik Młynarczyk urodził się w 1940 r. w Lipnicy Wielkiej (Tylmanowej?), gdzie mieszkał w przysiółku Kiczory. Fascynowały go lokalne tradycje, muzykował od dziecka. Gdy w latach 60 ożenił się z rodowitą Orawianką, zapałał miłością do orawskich melodii. W ich dźwiękach trwał całe życie. Założył Dziecięcy Zespół Regionalny Heródki, kapelę własnego imienia, był kierownikiem Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Orawa. Był pedagogiem z powołania. To on zapoczątkował Święto Pasterskie - największą imprezę kulturalną gminy Lipnica Wielka.

Młynarczyk to wielokrotny zdobywca nagród na festiwalach folklorystycznych, m.in.: Karnawale Góralskim i Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W 1993 odebrał Nagrodę im. Oskara Kolberga, w 2015 r. otrzymał Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski. [w:] mieszkancy.lipnicawielka.pl, jablonka.pl

- Na Orawę mnie wysłali w latach 50. XX w., żebym szerzył oświatę. Tam spotkałem autentycznych muzyków i śpiewaków, którzy należeli do zespołu Emila Miki. Gdyby nie Emil Mika toby pieśni orawskie nie były zapisane, udokumentowane. To jest źródło muzyki ludu orawskiego! - opowiadał Ludwik Młynarczyk. - Mnie było dane jeszcze słuchać tych chłopów, tych bab, tych muzykantów, co z nim grali. Obecni jurorzy i uczeni w piśmie mówią, że to jest archaiczne, ale ja, jak przyszedł na tę Orawę, poznałem dużo takich piesni i utworów, co Mika nie spisał. Właśnie od tych muzykantów się nauczyłem.


W dzisiejszym magazynie Źródła wraz z Kubą Borysiakiem wspominamy tę piękną cząstkę orawskiej duszy, którą niewątpliwie był Ludwik Młynarczyk.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 15.15