Karnawałowe kolędowanie w centrum Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 18:00
Przypominamy, że w polskiej tradycji wciąż trwa czas kolędowania! Z Aleksandrą Faryńską odwiedziliśmy Ziemię Radomską i województwo łódzkie, by sprawdzić, co tamtejszym kolędnikom w duszy gra.
Audio
Turoń.
Turoń.Foto: Wikipiedia, lic. CC

Przed nami spotkanie z Krystyną Krajewską z Łaguszowa (radomskie), śpiewaczką, której szczególnie bliskie są właśnie kolędy i pastorałki. Nasza rozmówczyni Krystyna Krajewska urodziła się na Lubelszczyźnie w Biszczy, ale większość swojego życia spędziła w Łaguszowie, na Radomszczyźnie. 

- Bardzo lubię śpiewać kolędy, wychowałam się na nich, mój tata bardzo dużo śpiewał i jako dziecko słuchałam, tak mi się utrwaliło to w pamięci - mówiła o pieśniach kolędowych, które kiedyś brzmiały w okolicach Biłgoraja. Działała w zespołach takich jak Łaguszowianki, Słowiki, kobiecy zespół śpiewaczy.

Kolędowanie w Wysokienicach z fundacją Po Staremu Kolędowanie w Wysokienicach z fundacją Po Staremu

Do tego Samuel Szatkowski z Fundacji Po Staremu zaprosił na kolędniczy pochód po Wysokienicach (gm. Głuchów, woj. łódzkie). To wydarzenie otwarte, każdy może przyjść – z przyjaciółmi, rodziną, dziećmi. Wspólne kolędowanie będzie nie tylko okazją do podtrzymania miejscowego zwyczaju, ale także do odwiedzin Mistrzów Tradycji w ich domach. Wydarzenie zakończy się potańcówką w remizie, na której do tańca zagra m.in. Kapela Władysława Chabra z Bobrowca.

- To wydarzenie symboliczne - mówił w audycji Samuel Szatkowski. - Kolędowanie w tym roku wyglądało dość spontaniczne poszliśmy po prostu ze głosem serca w samo centrum Łodzi. Przyjęcie było serdecznie, ludzie otwierali okna, poczuliśmy się jak prawdziwi muzykanci sprzed  pięćdziesięciu lat, kiedy rzeczywiście takim muzykantom rzucano pięniądze zawinięte w torebeczkę. klimat podwórkowy! -  opowiadał.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 15.15