Dziś lokalni artyści nie zapominają o czasach świetności regionu. Nie zapominają o nich m.in. muzycy sekstetu LAIR śpiewający o „tanah”, czyli o swojej ziemi. Właśnie ukazała nowa płyta tej grupy, której premierowo posłuchamy w magazynie. LAIR (lokalny dialekt indonezyjskiego słowa „lahir”, oznaczającego „narodzony”) to zespół psychrockowo-funkowy z Jatiwangi. Tytuł nowego albumu „Ngélar” opiera się na lokalnej kulturze chodzenia po okolicy, aby coś uczcić. W ich wiosce oznaczałoby to występ objazdowy.
Jatiwangi Art Factory. Ceramiczna muzyka
Aby zapewnić mieszkańcom i pracownikom bezpieczeństwo ekonomiczne w Jatiwangi działa samopomoc w postaci tzw. emok banku nazywanego tam Mother Bank. Przy instytucji działa grupa muzyczna złożona z kobiet (głównie matek). Zespół Mother Bank w swoich piosenkach dzieli się doświadczeniami życia codziennego w przemysłowej części Jawy...
Singiel artystów „Tatalu” (co można przetłumaczyć jako preludium) to orzeźwiający początek i reprezentacja tego, co ma do zaoferowania „Ngélar”, którego trzeba posłuchać. Rebana perkusisty Tamyiza Noora, lokalny odpowiednik tamburynu, czerpie rytmiczne wpływy z indochińskiego przydrożnego wykonania Barongsai / Lion Dance lub Sar Ping, powszechnie organizowanych w regionach Pantura, podczas gdy gitarzysta Tedi Nurmanto układa riffy, jakie mogłyby być częścią ścieżki dźwiękowej do chińskiego filmu akcji. Dramatyzmu dodają wyraziste śpiewy i przyśpiewki.
Ponadto w programie inne nowości w tym album saharyjskiej piosenkarki Azizy Brahim.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Krzysztof Dziuba
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 15.15