"Łużyckim traktem". Macieja Rychłego podróż do źródeł muzyki serbskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 23:00
"Melodie ze Skrzypcowego Śpiewnika Krala" to  zbiór melodii ludowych z końca XVIII wieku, a wśród nich najstarszy zapis serbskiej muzyki ludowej.
Audio
Maciej Rychły
Maciej RychłyFoto: PAP/ Jakub Kaczmarczyk

Polski muzyk, kompozytor i etnolog muzyczny Maciej Rychły skomponował 13 tytułowych piosenek. Napisał je i nagrał w Released Sounds Trio, które tworzą jego syn Mateusz Rychły i Elisabeth Seitz. Z użyciem różnych instrumentów, jak tradycyjne piszczałki pasterskie, gitara Stauffera, mandola, cytra akordowa i měchawka, stworzyli unikalną interpretację łużyckiej muzyki ludowej.

- Łużyce ciągną się u mnie bardzo długo, w zasadzie od upadku muru berlińskiego, bo kiedy padł, człowiek wychynął nosa poza granice, i pojechaliśmy. Teren niezwykły, i ludzie wspaniali, ale teren zdewastowany kopalniami, kolejne wioski ginęły w dziurach to był ogromny teren wydobywczy. Ta nadzieja po upadku muru - mnie to karmiło, ten entuzjazm, gdy ludzie mogą ze sobą rozmawiać, bezpośrednio czerpać radość, a tu dodatkowo cudowny język, podobny do gwary wielkopolskiej. Spontaniczne, przekraczało się granice, jechało się i już - wspomina swoje wyjazdy. - Miało się wrażenie, że Łużyce to wielki plac budowy, że można odnawiać domy, to był świetny czas. Bardzo dziwne rzeczy się mogą dziać na Łużycach. 

Rozmawialiśmy o roli etnografa Tomasza Nawki, o tworzeniu się kultury łużyckiej, o innych zwyczajach, o dawnych słowach, innym świecie - mimo że tak bliskim.

W audycji także zaproszenie na konkurs Stara Tradycja, o którym opowiedział Janusz Prusinowski.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 15.15