Maria Baliszewska gościem "Zapisków ze współczesności"
Z byłą szefową Radiowego Centrum Kultury Ludowej spotkaliśmy się, aby wspomnieć początki tematyki ludowej na falach Polskiego Radia. Jak się okazuje, była ona dostępna dla słuchaczy dość wcześnie. - Już w latach międzywojennych można było na radiowych antenach słuchać orkiestr ogródkowych, czasem nawet pojawiała się muzyka in crudo, autentyczna, choć rzadko - przyznała Maria Baliszewska.
Muzyka tradycyjna nie do słuchania?
- Rzeczywista historia kultury ludowej w Polskim Radiu rozpoczęła się tuż po wojnie - opowiadała Maria Baliszewska. - Pierwszym kierownikiem redakcji muzyki ludowej powołanej w 1948 roku był Jerzy Kołaczkowski. Stworzył on formułę prezentacji muzyki ludowej, która obowiązywała ponad 20 lat: uważał, że muzyka autentyczna nie nadaje się na antenę radiową. Dlatego powołał przy rozgłośniach szereg ludowych orkiestr radiowych, których zadaniem było aranżowane i opracowywanie tej muzyki.
Zmiana w polityce antenowej nastąpiła wraz z przejęciem kierownictwa redakcji przez Barbarę Krasińską, która zatrudniła Mariana Domańskiego - radiową legendę - który tematykę tę zaczął przedstawiać w kompleksowy, rzetelny sposób. Szybko dołączyły do niego Anna Szotkowska i Maria Baliszewska. - To były bardzo szczęśliwe lata dla redakcji muzyki ludowej - wspominała gość rozmowy.
PRZECZYTAJ >>> Radiowe Centrum Kultury Ludowej świętuje 25 lat istnienia - Maria Baliszewska pisze o historii redakcji RCKL
***
Rozmawiał: Piotr Dorosz
Gość: Maria Baliszewska
Data emisji: 1.02.2020
Godzina emisji: 8.50
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki" w ramach jubileuszu 95-lecia polskiego Radia.
at