Bezkresna muzyka na bezkresnych Ethniesach 2024

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 16:00
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ale festiwal Ethniesy - zdecydowanie tak! 
Audio
  • Bezkresna muzyka na bezkresnych Ethniesach 2024 (Dwójka/Źródła)
Ethniesy 2024
Ethniesy 2024Foto: Ethniesy

Bezkresny krajobraz - idea tegorocznego festiwalu

Bezkresny krajobraz to morze i widok z górskiego szczytu. To wspomnienie pól Krajny, okolic Doliny Brdy, kwietnych łąk. Jest świstem wiatru, kołysaniem zboża, szumem wody. Zimą jest ciszą przełamaną trzaskiem lodu, pękaniem zmrożonej tafli jeziora. Skrzypiącym śniegiem pod butem, skrzącym płatkiem śniegu na gałęzi bez liści, wymalowanym czerwienią policzkiem, przymkniętą powieką. Za tą powieką chciałabym, żeby wiosną znalazła się przestrzeń na Wasze marzenia, oddech, namysł. Namysł, jak chcecie przeżyć najbliższy czas. Chcemy, żebyście podczas marcowych Ethniesów doświadczyli przestrzeni, żeby było Wam najmilej i najbardziej komfortowo na świecie, w te pierwsze dni wiosny. [mat. promocyjne]

- Przedstawicielki i przedstawicieli muzyki tradycyjnej i muzyki świata będziemy na naszej bydgoskiej scenie gościć już po raz jedenasty. Bardzo się cieszymy, że pierwszy dzień festiwalu wypada w pierwszy dzień wiosny. To już tradycja. Od jedenastu lat witamy wiosnę w Bydgoszczy festiwalem. – mówi Dominika Kiss-Orska. – Hasło tegorocznego festiwalu to bezkresny krajobraz. Bardzo nam zależy, by powidoki, reminiscencje z naszych podróży zagościły jak najdłużej w naszych głowach. By było spokojnie, bezpiecznie i przyjemnie.


Ethniesy 2024 program Ethniesy 2024 program

Program muzyczno-malarsko-spacerowy

Spacery po lesie w nieznane, snute pieśnią opowieści, potańcówki, wystawy, koncerty. To niektóre propozycje ujęte w program festiwalu Ethniesy. Warto się z nim zapoznać!

Organizatorzy zadbali o to, by wydarzenie było różnorodne pod względem muzycznym. Usłyszymy progresywną elektronikę, brzmienia tradycyjnych instrumentów w nietradycyjnym ujęciu, międzygatunkowe dialogi brzmień. Oto niektórzy z artystów:

 Mammal Hands

Bazując na miłości do elektroniki, muzyki świata i współczesnej, folku i jazzu, Mammal Hands czerpią z dokonań takich artystów jak Pharoah Sanders, Gétachèw Mekurya, Terry Riley, Steve Reich czy Sirishkumar Manji. Zespół założony w 2012 roku w Norwich, jednym z najbardziej odizolowanym od świata mieście Wielkiej Brytanii - utorował swoją własną drogę z dala od muzycznego mainstreamu. 

 Jausmė

Gra na tradycyjnej 29-strunowej litewskiej cytrze skrzynkowej, „kanklės” i nieustraszenie wyrusza z nią na niezbadane terytoria, aby tworzyć muzykę wykraczającą poza gatunki i oczekiwania. Zakorzeniona w swoim dziedzictwie Jausmė umiejętnie łączy tradycję z innowacją, przełamując konwencje i odkrywając ukryte potencjały instrumentu.

TRANSatlantyk i Piotr Damasiewicz

To artyści, których na pewnością kojarzą fani Konkursu Muzyki Folkowej festiwalu Nowa Tradycja! Transatlantyk tworzy nowe, ale na bazie starego. Na tym, co znalazł, co zostało, co pamiętał i kochał. Piotr Damasiewicz, jazzmen, muzyczny nomada, równie dobrze czuje się wśród żywieckich górali, co "gdzieś tam" z Transatlantykiem. 

 Puuluup

Elegancko odziani gentlemani o grobowym poczuciu humoru, grający na starożytnym nordyckim instrumencie o nazwie talharpa (rodzaj szarpanej i smyczkowej liry) będą zamykać festiwal Ethniesy. Niech nie zwiedzie nikogo ich wygląd! Nie są to wyłącznie etnomuzykologiczne igraszki!

 Czeka nas także wystawa prac Czarli Bajki - artystki, która jest autorką ogromnej liczby okładek płyt folkowych (m.in. Sutari, Muzyka Zakorzeniona, Weonika Grozdew-Kołacińska), ale tworzy nie tylko w tym formacie! 

 Grzegorz Gałązka, wielbiciel i znawca regionu, zaprosi na spacer po lesie. Towarzyszyć mu będzie dr Katarzyna Marcysiak, która pzybliży spacerowiczom wszelkie etnobotaniczne ciekawostki. 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasu. W tym roku inicjatywa Wspólny Las swoje obywatelskie święto lasu organizuje w weekend 23-24 marca. Ethniesy włączają się do akcji, organizując kameralny spacer z Grzegorzem Gałązką.


 

Festiwal Ethniesy organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2012 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Dominika Kiss-Orska. Wraz z nią - Super Panią od festiwalu - Kuba Borysiak przedstawia niejeden argument po temu, by zanurzyć się w "bezkres krajobrazu".


Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dotychczas wystąpili m.in.: 5’nizza, Dakha Brakha, Gulaza, Księżyc, Adam Strug, Babadag, Tołhaje, Libelid, Beriozkele, Tęgie Chłopy, Lautari, Maniucha i Ksawery, Żywizna, Niewte, Wowakin Trio, Kapela Maliszów, Marala, Matthew Halsall & Gondwana Orchestra, Yegor Zabelov, Hańba!, EABS, Tuleje i inni. Do tego grona za sprawą tegorocznej odłosny festiwalu dołączają Puuluup, Kapela Niwińskich, PoMore TanzOrkiestra, Transatlantyk & Piotr Damasiewicz, Mammal Hands, Sw@da & Maxim & Niczos, Patryk Zakrocki, Jausmė, Hajda Banda / Гайда Банда, Alameda, Mateusz Dobrowolski, Basia Songin, Gosia Zagajewska.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 20.03.2024

Godzina emisji: 15.15