NAP, czyli orientalne brzmienie polskiego folku na Nowej Tradycji 2024

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 09:00
Dziś zaczyna się jubileuszowy 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Na koncerty artystów zapraszamy na żywo i w retransmisjach w Polskim Radiu,
Audio
NAP: LENA NOWAK  AHMAD AL-KHATIB  WOJCIECH PULCYN
NAP: LENA NOWAK – AHMAD AL-KHATIB – WOJCIECH PULCYNFoto: mat. pras.

W sobotę wieczorem na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia stanie zespół NAP. Tworzą go Lena Nowak – Ahmad Al Khatib – Wojciech Pulcyn. Ich trio to projekt, który stanowi kontynuację i rozszerzenie wieloletniej współpracy Leny Nowak ze znakomitym palestyńskim kompozytorem i wirtuozem lutni oud Ahmadem Al Khatibem. Dołączył do nich kontrabasista Wojciech Pulcyn (znany głównie ze sceny jazzowej) i razem chcą przedstawić niezwykle piękną muzykę Ahmada polskiej publiczności. To międzynarodowe trio to nowość na polskiej scenie muzycznej. Łączy niezwykle bogatą tradycję muzyki arabskiej z kunsztem wykonawczym i ciekawością muzyków zakochanych w ciepłym brzmieniu drewnianych instrumentów.

- Poznaliśmy się z Goteborgu w Szwecji, gdzie Ahmad wykłada na akademii muzycznej. Poznałam go w trakcie studiów, a pierwszy raz usłyszałam go podczas koncertu wykładowców - mówiła w "Źródłach" Lena Nowak. Muzyk szybko został jej profesorem prowadzącym, a w międzyczasie zaczęli współpracę w wielu projektach.

- Jest takie powiedzenie, że jeśli chcesz coś dobrze zrozumieć, to zacznij tego uczyć - opowiadał z kolei Ahmad Al Khatib. Urodził się w obozie dla uchodźców w Jordanii. Studiował w klasyczną (czyli zachodnioeuropejską) wiolonczelę na studiach w Jarmuku. Na tradycyjnej lutni oud uczył się grać od dziecka. Gdy zdobył wyższe wykształcenie, przeprowadził się do Palestyny do koncerwatorium w Ramallah. Musiał jednak opuścić Palestynę i tak znalazł się w Szwecji. Obecnie Al. Khatib jest wykładowcą Akademii Muzyki i Dramatu na Uniwersytecie w Göteborgu, gdzie wykłada muzykę modalną, teorię kompozycji i muzykę zespołową. Muzyk nagrał kilka albumów i występował na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Europie i Brazylii. Obecnie jest członkiem Double Duo, projektu zainicjowanego przez mieszkającego w Londynie gracza oudowego Khyama Allamiego. To właśnie z Uniwersytetu w Göteborgu zna go Lena Nowak, która studiowała tam na wydziale muzyki świata, ze specjalizacją muzyka arabska. - Kiedy jesteś wyrwany z rodzimego kontekstu kulturowego i musisz wytłumaczyć tej kontekst obcokrajowcom, to bardzo szybko się sam o tym uczysz - mówił artysta który urodził się w Jordanie, ale jest Palestyńczykiem. Mówił też, że na Bliskim Wschodzie istenieje coś takiego jak klasyczna muzyka arabska, wspólna dla wielu krajów Bliskiego Wschodu, ale poza muzyka klasyczną jest muzyka tradycyjna, lokalna. Palestyna, Jordnia, Syria i Liban dzielą te tradycje.

- Ten projekt powstał z mojej potrzeby podzielenia się muzyką Ahmada z polską publicznością - mówiła Lena Nowak. - Dla mnie to platforma, żeby pogłębiać wiedzę i zdobywać doświadczenie w muzyce improwizowanej. Zobaczymy jak to wyjdzie.

CZYTAJ TEŻ: Muzyka nie zna granic

SŁUCHAJ także w cyklu Jazz.pl 31 maja 2024!


Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są  Narodowe Centrum  Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

***

Na audycję Źródła we czwartek (16.05)  w godz. 15.15-15.50 zaprasza Magdalena Tejchma.