Ekspertem, opowiadającym o archiwalnych nagraniach i komentującym je, będzie prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii UW.
Najstarsze nagrania muzyki tradycyjnej, zgromadzone w archiwum Polskiego Radia, to nagrania z 1949 r., z Wielkopolski. Utrwalono na nich grę koźlarzy i skrzypków: Tomasza Śliwy, Edwarda Rybickiego i Jana Pajchrowskiego oraz śpiewaczki Franciszki Ciesiółki.
- Polski Radio miało to do siebie, że jak startowało, to słychać w nim było niemal wyłącznie muzykę klasyczną. Proporcje między muzyką popularną a klasyczną zrównały się mniej więcej w 1930-1931 roku. Natomiast około roku 1934 zaczęły mnożyć się rozgłośnie regionalne. Każda z nich chciała mieć swój charakterystyczny muzyczny element miejscowy... - wspominał prof. Piotr Dahlig.
W drugiej części audycji udamy się na Polesie, ale nie to, do którego wielogłosowej muzyki wokalnej jesteśmy przyzwyczajeni. To "drugie" Polesie to lesisty fragment prawobrzeżnego, wschodniego Mazowsza (zwanego Mazowsze Leśnym), obejmujący pas lasów ciągnących się od Mińska Mazowieckiego do Garwolina i obejmujący dorzecza Świdra oraz Wilgi... O tym mało znanym mazowieckim subregionie opowie dr Łukasz Maurycy Stanaszek - etnolog i archeolog z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Nie zabraknie oczywiście muzyki tradycyjnej z tego, drugiego, Polesia.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Dorosz
Data emisji: 18.06.024
Godzina emisji: 15.15