Z wizytą u mistrzów i mistrzyń od Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 16:00
Niespełna dwa tygodnie temu poznaliśmy laureatów 49. Nagrody im. Oskara Kolberga. W ostatnim tygodniu zespół produkcyjny tegorocznej gali wręczenia nagród jeździł po całej Polsce, aby spotkać się z nagrodzonymi. 
Audio
  • Z wizytą u mistrzów i mistrzyń od Kolberga (Dwójka/Źródła)
Jedną z laureatek nagrody jest śpiewaczka Helena Napierała.
Jedną z laureatek nagrody jest śpiewaczka Helena Napierała.Foto: Marta Ankiersztejn NIMiT

W sumie przejeżdżając blisko 3000 km odwiedzili Żywiecczyznę, Biskupiznę, Ziemię Hrubieszowską, Podkarpacie, Dolny Śląsk, Suwalszczyznę, Lachy Podegrodzkie i Ziemię Lubuską. Wrażeniami z tej "Kolbergowskiej" wyprawy dzieli się ze słuchaczami Źródeł Alina Święs z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. 

CZYTAJ TEŻ: Anna Chuda mistrzynią tradycji. Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga!

Wyprawa kolbergowskiej ekipy w teren trwała 6 dni. Poza zapisami wideo i audio, badacze przywieźli z nich wiele emocji i barwnych wspomnień, jak śpiewaczki nucące pieśni na podwórku z kurami w tle, rzemieślnicy w swojej "naturalnej przestrzeni" - pracowniach pachnących drewnem czy gliną...

- Ile osób, tyle historii. Przywieźliśmy piękny materiał - mówi Alina Święs. - Skąd pomysł na odwiedzanie laureatów? Była pandemia i nie mając materiałów o naszych nagrodzonych, postanowiliśmy ich odwiedzić. Tak się spodobały nam się te spotkanie, że postanowiliśmy robić tak co roku.

Od czterech lat Nagroda im. Oskara Kolberga jest połączona z dokumentacją audio i wideo laureatów. To kolejne materiały archiwalne, ale i możliwość pełniejszego poznania zwycięzców. 

W audycji wysłuchaliśmy fragmentu nagrania ze spotkania z Anną Dunat - śpiewaczką z Żywiecczyny, skarbnicą pieśni nie tylko tradycyjnych. Podczas spotkania laureatka tegorocznej Nagrody Kolberga zaśpiewała też szlagiery Mieczysława Fogga, zatańczyła z Rafałem Bałasiem a na odchodne powiedziała z przekonaniem: Nigdy nie przestanę śpiewać! Nawet w trumnie!

Z takimi artystami - pełnymi pasji i energii - spotkamy się 12 września, podczas uroczystej gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie.

Łódzkie Folkowe Inspiracje

- To już XIV odsłona festiwalu, na którym zgromadziliśmy około 300 uczestników z krajów takich jak Kongo, Meksyk, Palestyna, Bangladesz, Ukraina... - mówiła Maria Woźniak, v-ce dyrektorka Pałacu Młodzieży w Łodzi i organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. - Granice między festiwalowymi dniami bardzo się zacierają. Tu wydarzenie goni wydarzenie! Jestem głęboko przekonana, że młodzież potrafi wspaniale odbierać wartość tradycji, etnicznych obyczajów. Polska młodzież przygląda się temu z dużym zainteresowaniem i dzięki temu buduje swoją tożsamość.

- To jedyny w swoim rodzaju tydzień w roku, kiedy dzieje się tyle szalonych rzeczy! Możemy też nawiązać przyjaźnie z ludźmi, z którymi być może nie spotkalibyśmy się w innych okolicznościach - mówiła członkini ZPiT Poltex, gospodarza festiwalu

EtnoBaltica

Etnobaltica2024 Etnobaltica2024

Plaża w Swołowie w najbliższy piątek przeistoczy się w nadmorskie epicentrum world music. Nie zabraknie tam reporterów Radiowego Centrum Kultury Ludowej! A W programie m.in.: Agregandado (nawiązujący muzyczno-tanecznej tradycji Kujaw i Kurpii oraz Szwecji i Francji), posłowie muzyki pogranicza polsko-białoruskieo Hajda Banda, Laboratorium Pieśni, znane z tła dźwiękowego do filmu Znachor trio Svahy czy gentlemani miejskich szlagierów - Nicponie. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 1.07.2024

Godzina emisji: 15.15