Fanfary dla Fanfary!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 09:00
Serbia ma swoją Gučę, my mamy Roztocze! Oto 14 sierpnia rozpoczyna się pełnowymiarowy siódmy festiwal Fanfara, wielkie święto tradycyjnych dęciaków!
Audio
Festiwal Fanfara na Roztoczu
Festiwal Fanfara na RoztoczuFoto: bilgoraj,com.pl

To już 7. edycja festiwalu tradycyjnej muzyki Roztocza Gorajskiego. Odbędzie się w Chłopkowie (gm. Frampol) i okolicach w dniach 14-18 sierpnia. W programie "Trąby, traktory, smakołyki i spadające gwiazdy", czyli m.in. wieczorne potańcówki, bogaty pakiet warsztatów muzycznych i spotkań z mistrzyniami, wędrowna potańcówka z orkiestrową Furą, wspólne śpiewanie pieśni maryjnych na dawne melodie, uczestnicy będą mogli wziąć udział w muzykowaniu z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą.

Na festiwal Fanfara zaproszą nas w poniedziałek: Krzysztof Gorczyca i Agnieszka Szokaluk z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Po siedmiu latach obserwujemy co dzieje się w społeczności tam w terenie, po to żeby ta muzyka znów zaczęła pełnić funkcję użytkowa, żeby ludzie się przy niej spotykali. I to się dzieje. Rola muzyki w tym krajobrazie faktycznie wzrosła - mówił Krzysztof Gorczyca. Jak organizator jest częścią chcianej, akceptowanej obecności - widziani są jako swoi. Wsiadamy na furę, wkładamy na nią orkiestrę, tak jak kiedyś jechały te orkiestry do grania, i przemieszczamy się od wioski do wioski, a wieczorami zapraszamy na potańcówki. To wzbudza dużo emocji.


- Festiwal zaczniemy od wspólnotowego akcentu śpiewania pieśni maryjnych z okazji Święta Matki Bożej Zielnej, przygotowaliśmy różne warsztaty śpiewacze a popołudniami zapraszamy na spotkania śpiewacze z lokalnymi śpiewaczkami - zapowiadała Agnnieszka Szokaluk.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 5.08.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Fanfary dla Fanfary 2023!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 16:00
Za niecały miesiąc – 11 sierpnia – na Roztoczu rozpocznie się Festiwal Fanfara 2023. To już szósta edycja Fanfary. Tegoroczna w sposób szczególny odwoływać się będzie do wyjątkowej tradycji roztoczańskich orkiestr dętych.
rozwiń zwiń