Gminny Ośrodek Kultury Podegrodzie z Nagrodą Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 13:00
W Źródłach zapraszamy na kolejne spotkanie z laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. W kategorii VII – dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece nad kulturą ludową oraz jej upowszechnianiu – wyróżniono Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu. 
Audio
  • Gminny Ośrodek Kultury Podegrodzie z Nagrodą Kolberga (Dwójka/Źródła)
Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu na Gali nagrody Oskara Kolberga 2024
Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu na Gali nagrody Oskara Kolberga 2024Foto: GOK Podegrodzie

Sefan Gaca dołączył do brata stryjecznego – Jana – w Niebiańskiej Orkiestrze

Źródła zaczęliśmy od przykrej wiadomości:

16 września zmarł Stefan Gaca z Przystałowic Małych. Radomski muzyk grający na bębenku obręczowym, śpiewak i tancerz. Był bratem stryjecznym Jana Gacy, z którym przez lata grał w kapeli. Bardzo chętnie dzielił się swoją wiedzą i melodiami ze wszystkimi, których interesowała muzyka regionu. Pogrzeb Stefana Gacy odbędzie się dzisiaj o godzinie 15:00 w kościele w Sadach Kolonii.


Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Nagrodzoną instytucję odwiedził Kuba Borysiak. Jego przewodnikami po Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu byli: Krzysztof Bodziony (dyrektor Ośrodka), Teresa Cabała, Elżbieta Drabik, Ryszard Mur, Gabriela Mrówka, Sabina Łazarczyk, Rafał Hasior, Katarzyna Skoczeń, Marek Wastak, Marek Migacz.

Muzyka w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu

- Lenka tu bryluje, gra w dużej kapeli ludowej! Solówki śpiewa i gra na akordeonie – chwali jedną ze swoich uczennic Ryszard Mur, który w Ośrodku uczy gry na gitarze, keyboardzie, akordeonie. Jedną z jego studentek jest Lena, 10-letnia akordeonistka, która na tym instrumencie ćwiczy już trzy lata. Cieszy się tym.

- A tu kolega, który prowadzi zajęcia na klarnecie, saksofonie, heligonce… – wymienia dyrektor GOK-u, wskazując na Rafała Hasiora:

- Zajmuję się głównie nauczaniem gry na klarnecie, prowadzę grupy wokalne. Największa z nich to „Lachowska werwa”, liczy sobie ponad 50 osób, dzieciaki od trzeciej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Oprócz tego zajmujemy się archiwizacją: piszemy stale melodie. Zbieramy od starszych pokoleń… Kuochalismy się we dwoje… – intonuje Rafał Hasior – Żeby to nie zginęło. Zapisujemy to w nutach. Wyszukujemy te osoby „ze starszym peslem”. Coś zawsze jeszcze wypływa.

W GOK-u w Podegrodziu znajduje się też niewielkie studio nagraniowe – pracownikom zależy na zapisywaniu sukcesów ich uczniów. Owoce pracy młodych muzyków są archiwizowane i popularyzowane w internecie.

- Sami nagrywamy płyty i sami je produkujemy. Już niedługo wydajemy też śpiewnik! Wszystko opracowujemy sami – chwali się Krzysztof Bodziony.


Sztuki plastyczne i rękodzielnicze

Elżbieta Drabik uczy ginących zawodów – szydełkowania i bibułkarstwa. Rokrocznie uczestnicy jej szkółki biorą udział w konkursie podłaźniczek.

- Podłaźniczka była robiona na Boże Narodzenie. Zanim przyszła choinka, podłaźniczkę wieszano pod sufitem. A pająk wisiał cały rok. Był ozdobą izby.

- Przychodzimy tu z pasji, bo chcemy się nauczyć. Czy to trudne? Nieee – mówią uczennice Elżbiety Drabik. – Poza kwiatkiem umiemy jeszcze zrobić… szaliki, kwiatki, serduszka…

Teresa Cabała jest plastykiem.

- Jestem pracownikiem GOK-u w Podegrodziu… od 35 lat! Czyli całe życie – mówi z uśmiechem Teresa Cabała. – Prowadzę szkółkę malowania na szkle i kółko plastyczne, na którym uczę różnych technik. Bardzo mnie cieszy, jak dzieci przychodzą tu z prawdziwą pasją! To taka odskocznia, przychodzą tu nie dla nauki, ale dla spędzenia fajnego czasu z grupą. Robią to, co lubią. Jak umieją, tak robią. I cieszy mnie to, że dzieci chodzą tu pięć czy sześć lat, później słyszę, że wygrały jakiś konkurs, dostały się do szkoły…


Rozśpiewany Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Katarzyna Skoczeń, Gabriela Mrówką, Sabina Łazarczyk są śpiewaczkami z zespołu „Lachowskie dziewczyny” ich kierownikiem jest Rafał Hasior.

- Spotykamy się co środę na próbach. To okazja do poćwiczenia, ale i spotkania się!

- Udzielamy się także w zespole „Podegrodzie” i z niego wyrosła nasza grupa „Lachowskie dziewczyny”. Dyrektor, Krzosztof Bodziony, dał nam taką szansę i tak działamy od paru lat.

Poznaj lepiej „Lachowskie dziewczyny”


Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu – realizuje misję ochrony pokoleniowego przekazu i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu Lachów Sądeckich i Podegrodzkich. Od 1976 r. prowadzi wielowymiarową edukację regionalną.

Realizując powierzoną misję, Ośrodek przejął opiekę nad Regionalnym Zespołem „Podegrodzie”, Teatrem Amatorskim, działającymi twórcami ludowymi, zespołami muzycznymi i wokalnymi, grupami folklorystycznymi. Gminny Ośrodek Kultury rozszerzał zakres swego działania. W 1982 roku powstała filia – świetlica w Mokrej Wsi, następnie w Podrzeczu (1997), Naszacowicach (2000) oraz w Brzeznej – Litaczu (2010). Każda z tych placówek ma swoją specyfikę działań dostosowaną do potrzeb lokalnego środowiska.

Wśród działań statutowych na szczególne podkreślenie zasługują formy całorocznej pracy, które ściśle wiążą się z szeroko rozumianym regionalizmem i ochroną dziedzictwa kulturowego. Są to szkółki muzykowania ludowego, malowania na szkle, ceramiczna, haftu podegrodzkiego, bibułkarstwa, warsztaty wikliniarskie, kulinarne, garncarskie, zielarskie, kowalstwa oraz spotkania lachowskie, czyli wykłady dotyczące architektury, strojów, zwyczajów, obrzędów i życia codziennego Lachów Sądeckich. [mat. organizatora]

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 18.09.2024

Godzina emisji: 12.00