Pisarz Florian Czarnyszewicz (1900-1964), autor powieści "Nadberezyńcy", jakkolwiek jest dotąd żywy w pamięci polonii argentyńskiej (w Polsce także zaczyna być coraz szerzej doceniany) w Argentynie jest kompletnie nieobecny w szerokiej panoramie wybitnych twórców tam działających w XX wieku.
Constelación Czarnyszewicz to wielowymiarowy multimedialny projekt performersko-teatralny, autorstwa doświadczonej grupy polskich niezależnych artystów wielu dziedzin mających za sobą liczne realizacje teatralne i performatywne zarówno w Polsce jak i na świecie - Dariusza Błaszczyka, Jacka Hałasa, Zbigniewa Olkiewicza i Jarosława Siejkowskiego.
Na projekt składa się wiele różnorodnych działań performatywnych, akcji teatralnych oraz instalacji artystycznych rozłożonych w czasie i przestrzeni w kilku miastach z którymi związany był pisarz Czarnyszewicz i Polonia argentyńska. Scenariusz oparty został na motywach niezwykłej biografii pisarza, w tym przede wszystkim 30 lat pracy jako robotnika w wielkiej rzeźni przemysłowej w Berisso i funkcjonowaniu w międzynarodowym środowisku emigranckim.
Ważnymi elementami opowieści będą reminiscencje z Polesia krainy marzeń, dzieciństwa, młodości: motyw lasu i białego śpiewu “leśnego” - motyw wędrownego dziada-opowiadacza baśni i legend poleskich. Działania aktorskie, muzyczne, performatywne, plastyczne i instalacyjne złożą się w dokumentacji videointernetowej w duży projekt w przestrzeniach miejskich w kilku argentyńskich miejsc, z którymi związany był Florian Czarnyszewicz: Buenos Aires, Berisso, Cordoba, Villa Carlos Paz, Commodoro Rivadavia. [mat. wykonawców]
Postać Floriana Czarnyszewicza stała się osią projektu Constelación Czarnyszewicz, który odbędzie się w Argentynie. Składają się na niego różnorakie działania performatywne, w tym akcje teatralne i instalacje artystyczne. Całość zostanie rozciągnięta na kilka lat.
- Gdy dwa lata temu pojawiłem się w Buenos Aires, grzebałem nieco w archiwach biblioteki emigranckiej. Jest tam sporo pamiątek po Gombrowiczu i Czarnyszewiczu właśnie – mówił Dariusz Błaszczyk. – Znałem już jego zachwycającą powieść „Nadberezeńcy”. Pracownicy biblioteki zapoznali mnie z całą historią Czarnyszewicza. Stamtąd trafiłem w góry do pana Wojnackiego zajmującego się całą schedą po Czarnyszewiczu. Dostałem propozycję zrobienia spektaklu o tym artyście.
Błaszczyka zainteresowało skontratowanie światów – tego poleskiego, nieistniejącego już, granicznego z brutalnym światem migrantów, światem przemysłowej masarni w Argentynie. W procesie twórczym wynurzył się pomysł zbudowania obrazu nieznanego pisarza, który stał się ciekawą postacią w kanonie literackim.
- Unikat tego projektu polega na tym, że składa się on z różnego rodzaju działań, wielorakich puzzli, z których można stworzyć obraz Czarnyszewicza – dodaje Błaszczyk.
- Ta konstelacja działań tak naprawdę dopiero się otwiera i dla nas. Chciałabym, żebyśmy – idąc śladami Czarnyszewicza – udali się w tę przestrzeń, swoistą Atlantydę – dodaje Jacek Hałas.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 12.00
mg