W czasie Festiwalu "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" jedna z najbardziej znanych ulic w Warszawie wypełni się różnorodnymi atrakcjami. Pod siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainteresowani nauczą się tradycyjnych tańców. Przed Akademią Sztuk Pięknych na dzieci czekać będą występy, warsztaty i inne atrakcje. W przestrzeni Uniwersytetu Warszawskiego pojawi się natomiast główna scena muzyczna.
- Zaczęło się tak, w moim przypadku przynajmniej, że słuchałem nagrań archiwalnych przede wszystkim z archiwów profesora Andrzeja Bieńkowskiego i z archiwów Polskiego Radia, i poczułem, że ukąszenie - mówił w audycji Witek Wojciechowski. - No to był rodzaj zarażenia, ten wirus gdzieś tam sobie we mnie funkcjonował. Używając tej może nie do końca celnego. Na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata poznałem Antka Hasso-Agopsowicza, który jak się okazało był tym samym wirusem ukąszony trochę przez swojego tatę Maćka Żurka, który jeździł do Jana Gacy grać tę muzykę, uczyć grać tej muzyki, a trochę też ze względu na to, że słuchał tak jak ja w domu po prostu nagrań i uznał, że to jest najwspanialsza, najciekawsza muzyka, jaką można się na świecie zajmować.
Na festiwalu 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu z kapelą wystąpią legendarne śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, członkinie zespołu śpiewaczego Gołcunecki. Zespół powstał w Gałkach k. Rusinowa w 2012 roku, z inicjatywy Marii Siwiec. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od starodawnych pieśni obrzędowych i nabożnych, aż po przeróżne piosenki i przyśpiewki, których znają setki. Śpiewaczki same również układają przyśpiewki, zwane tutaj „wyrywasami”. Na uwagę zasługuje zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni które wykonują. Zespół otrzymał „Złotą Basztę” – główną nagrodę 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tworzą go i tworzyły .Maria Siwiec, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik, Maria Rokicka.
Kapela Agopsowicza gra do tańca
Scena Tańców Polskich
Podczas uroczystości 11 listopada na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dominować będzie opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i Polska Muzyka Tradycyjna. Na scenie usłyszymy melodie z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.
Na scenie wystąpią:
***
Na audycję Źródła w środę (6.11) w godz. 12.00-12.45 zapraszał Kuba Borysiak.