Wirowanie po radomsku na Święcie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 08:00
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się wypełnione atrakcjami dla całych rodzin wydarzenie. Chodzi oczywiście o Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" 2024. Na spacerowiczów czekać będą koncerty, pokazy oraz parady.
Audio
  • Radomszczyzna w muzyce i tańcu na Święto Niepodległości (Dwójka/Źródła)
Kapela Agopsowicza
Kapela AgopsowiczaFoto: Fot. Agata Maziarz

W czasie Festiwalu "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" jedna z najbardziej znanych ulic w Warszawie wypełni się różnorodnymi atrakcjami. Pod siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainteresowani nauczą się tradycyjnych tańców. Przed Akademią Sztuk Pięknych na dzieci czekać będą występy, warsztaty i inne atrakcje. W przestrzeni Uniwersytetu Warszawskiego pojawi się natomiast główna scena muzyczna.

- Zaczęło się tak, w moim przypadku przynajmniej, że słuchałem nagrań archiwalnych przede wszystkim z archiwów profesora Andrzeja Bieńkowskiego i z archiwów Polskiego Radia, i poczułem, że ukąszenie - mówił w audycji Witek Wojciechowski. - No to był rodzaj zarażenia, ten wirus gdzieś tam sobie we mnie funkcjonował. Używając tej może nie do końca celnego. Na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata poznałem Antka Hasso-Agopsowicza, który jak się okazało był tym samym wirusem ukąszony trochę przez swojego tatę Maćka Żurka, który jeździł do Jana Gacy grać tę muzykę, uczyć grać tej muzyki, a trochę też ze względu na to, że słuchał tak jak ja w domu po prostu nagrań i uznał, że to jest najwspanialsza, najciekawsza muzyka, jaką można się na świecie zajmować.

Na festiwalu 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu z kapelą wystąpią legendarne śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, członkinie zespołu śpiewaczego Gołcunecki. Zespół powstał w Gałkach k. Rusinowa w 2012 roku, z inicjatywy Marii Siwiec. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od starodawnych pieśni obrzędowych i nabożnych, aż po przeróżne piosenki i przyśpiewki, których znają setki. Śpiewaczki same również układają przyśpiewki, zwane tutaj „wyrywasami”. Na uwagę zasługuje zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni które wykonują. Zespół otrzymał „Złotą Basztę” – główną nagrodę 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tworzą go i tworzyły .Maria Siwiec, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik, Maria Rokicka.


Kapela Agopsowicza gra do tańca Kapela Agopsowicza gra do tańca

Scena Tańców Polskich

Podczas uroczystości 11 listopada na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dominować będzie opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i  Polska Muzyka Tradycyjna. Na scenie usłyszymy melodie z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.

Na scenie wystąpią:


***

Na audycję Źródła w środę (6.11) w godz. 12.00-12.45 zapraszał Kuba Borysiak.