O św. Andrzeju słów kilka
W przeddzień wigilii św. Andrzeja, o postaci tego świętego opowie etnograf Łukasz Ciemiński.
Nowe Lotko i tradycje Bukówca Górnego
W audycji także rozmowa z Kapelą Nowe Lotko z Bukówca Górnego, a to w związku ze zbliżającym się koncertem - 30 listopada mieszkańcy Bukówca Górnego świętować będą wpisanie tradycji kulturowych swojej miejscowości na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Zespół Regionalny Nowe Lotko - wcześniej Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego, powstał w 1970 r. Kontynuuje tradycje lokalnego folkloru, przekazywane w pokoleniowym przekazie. Od początku istnienia do tańca przygrywa Zespołowi kapela dudziarska, kiedyś złożona z osób dorosłych, a od 1977 roku z dzieci i młodzieży. W ciągu przeszło 50 lat istnienia przez Zespół przewinęło się ok. 250 dzieci tańczących i około 40 grających na dudach i skrzypcach podwiązanych. W swoim repertuarze, oprócz tańców i przyśpiewek bukówieckich, Zespól posiada także stare gry i zabawy dziecięce, opracowane scenicznie stare zwyczaje, a także lekcje regionalne skierowane do uczniów przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjalnych.
Członkowie Zespołu nie tylko pokazują swe umiejętności na scenie. W stosownych okresach odtwarzają zwyczaje na żywo, odwiedzając bukówieckie domy z „nowym lotkiem” z „gwiozdorami”, czy biegając z „klekotami”. Założycielem i pierwszym instruktorem Zespołu był Stefan Majorczyk, potem Antoni Kaczmarek (16 lat), również Maria Zając. Od 1989 r instruktorką jest Zofia Dragan (od 2013 także Barbara Dragan) [mat. promocyjne zespołu].
***
Na audycję Źródła we czwartek (28.11) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Stec.
mg