Polky wyróżnia się charakterystycznymi elementami, w tym hipnotyzującym tradycyjnym wokalem i wykorzystaniem suki biłgorajskiej. Marta Solek, znakomita wirtuoz suki, występowała u boku tak cenionych polskich artystów, jak Same Suki, Maria Pomianowska i Nikola Kołodziejczyk. Ponadto główna wokalistka Ewelina Ferenc zdobyła prestiżowy tytuł Tradycyjnej Piosenkarki Roku w konkursie Canadian Folk Music Awards 2022. Polky poprzez swoje występy przybliża północnoamerykańskiej publiczności polską kulturę, wcielając się w rolę kulturalnych ambasadorów polskich tradycji współczesnych.
Ich debiutancki album „Songs From Home” (2020) został doceniony przez magazyn Songlines za urzekającą dynamiczną esencję, oddajejącą ducha wielokulturowego miasta Toronto i odzwierciedlającą głęboko zakorzenione polskie dziedzictwo zespołu. Warto zauważyć, że doskonałość tego albumu doprowadziła do jego nominacji w trzech kategoriach do Canadian Folk Music Awards 2022, ostatecznie zdobywając nagrodę Tradycyjnej Piosenkarki Roku dla utalentowanej Eweliny Ferenc.
Ich najnowszy singiel postał na bazie tradycyjnego utworu "Rutka". Ruta to roslina popularna w Europie zwłaszcza południowej. Ruta znana była już w starożytności jako lek, przyprawa i roślina obrzędowa. Ze względu na silny, ostry zapach używano jej do wicia wieńców dla zmarłych. Szczególnie ceniona była przez Rzymian jako składnik „moretum” – potrawy wiejskiej z sera, cebuli, czosnku, pietruszki i ruty. Rzymianie zaprawiali nią też wino. W średniowieczu łączono z nią wiele przesądów i zabobonów np. w Anglii w wieku XIII wierzono, że jedynie łasica, nakarmiona rutą, pokonać może groźnego, mitycznego bazyliszka. W Polsce od wczesnego średniowiecza ruta była rośliną związaną z ceremonią zaślubin, ze względu na przypisywane jej właściwości afrodyzjaku. Wito z niej wianek dla panny młodej. Związane z tą rośliną powiedzenie „siać rutkę”, oznacza życie w staropanieństwie.
- Rutka bardzo łatwo się rozsiewa, i to trochę jak z naszą muzyką - chcemy, żeby polskie tradycje rozsiewały się po świecie. Dla nas to także symbol własnego wyboru, życia tak, jak się zdecydowałyśmy, np. przez samo przeniesienie się do kanady. Gramy melodie popularne, bo uważamy, że mniej znaczy więcej. W Polsce są one może uważane za przaśne, ale w innym kraju brzmią inaczej, a nam pomagają radzić sobie z tęsknotą za krajem - mówiły w audycji Ewelina Ferenc i Marta Sołek.
W audycji także muzyka z najnowszej płyty zespołu śpiewaczego Ancyjas z Suwalszczyzny i zaproszenie do przygotowań świątecznych ozdób!
***
Na audycję Źródła we czwartek (5.12) w godz. 12.00-12.45 zapraszała Aleksandra Tykarska.