Herody i Ancyjas, czyli życzenia z Suwalszczyzny na Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2024 00:01
Kolędowanie, które trwa właśnie na całego, ma w polskiej tradycji wiele ciekawych form i cech charakterystycznych. Różnią się one w zależności od regionu. W "Źródłach" przedstawimy unikatowy obrzęd herodów w wykonaniu członków zespołu Pogranicze z Szypliszk. 
Audio
Obrzęd herodów w wykonaniu członków zespołu Pogranicze z Szypliszk, styczeń 2024.
Obrzęd herodów w wykonaniu członków zespołu Pogranicze z Szypliszk, styczeń 2024.Foto: A. Tykarska

Herody to opowieść o narodzinach Jezusa i okrutnym królu, który nie chciał do nich dopuścić. Obrzęd ten w "czystej formie" zna Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk. Sam pochodzi z rodziny, gdzie tradycyjnie od pokoleń było wielu śpiewaków, a więc on także, śpiewając od najmłodszych lat, przesiąkł tą tradycją. Śpiewali na weselach, pogrzebach, w chórach kościelnych czy teatrach wiejskich działających w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od dziecięcych lat interesował się rodzimym folklorem, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć, nie żałował czasu na rozmowy ze starszymi ludźmi na temat tradycji, w tym lokalnej obrzędowości. Jako działacz młodzieżowy organizował zabawy wiejskie, kuligi, ogniska, czasem wspólnie z harcerzami przyjeżdżającymi latem na Suwalszczyznę. 


Wolność fot. Radosław Krupiński Wolność fot. Radosław Krupiński

W audycji także o premierze płyty „Pod suchym dębem stajała”, debiutanckiego albumu zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas. Opowie o niej Anna Szafranowska, kierowniczka zespołu, z Suwalskiego Ośrodka Kultury.

***

Na audycję Źródła we wtorek (31.12) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Tykarska.