Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny ma być nowym, atrakcyjnym i dochodowym produktem turystycznym regionu. Pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach przeprowadzili już inwentaryzację zasobów kulturowych Suwalszczyzny. Odnaleźli 200 atrakcji. Dotarli do 200 twórców, którzy kultywują ludowe tradycje, lub tak, jak Adam Pliszko, wykorzystując dawne techniki, dają nowe spojrzenie na twórczość ludową. O planach projektu opowiedział dr Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
- Temat tej naszej etnografii, lokalności suwalskiej jest nam bardzo bliski z tytułu współpracy z profesorem Marianem Pokropkiem, przez badania terenowe prowadzone przez profesora, najpierw samodzielnie, później z naszym udziałem. Rozbudziły w nas energię, żeby więcej zrobić. No i już zaczęliśmy myśleć o tym, jak to rzeczywiście instytucjonalnie jakoś opracować, jak coś z tego zrobić, żeby twórcy nam zaufali. Projekt zakładał spotkania z artystami, nagrania informacji o nich, umieszczenie tego następnie w internecie, aby ułatwić dostęp do wiedzy o nich. W planie była też wystawa prac, która okazała się bardzo popularna. W naszym środowisku jest wiele osób bardzo zaangażowanych w życie artystyczne, jak Józef Murawski, Jan Zaborowski, Andrzej Wasilewski - mówił dr Krzysztof Snarski. - Pierwszy kontakt przy tym projekcie był zrealizowany dzięki osobie Krzysztofa Michalskiego. To jest nasz taki lokalny kolekcjoner sztuki ludowej, który bardzo odważnie i barto do tych twórców wchodzi. Oni na początku bywają onieśmieleni, bo nie czują sie artystami, boją się krytyki swojej sztuki. Dlatego zależy mi też na przedefiniowaniu pojęcia artysty ludowego czy dzieła sztuki. Bo tkactwo, plecionkarstwo, garncarstwo - to kiedyś były zawody i podstawowe umiejętności. Dziś natomiast taki przedmiot nie jest już tylko użyteczny, ale i estetyczny. To, że ktoś potrafi go wykonać, czasem jako jeden z naprawdę niewielu, naprawdę powinno być docenione!
Program Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny zakłada więc publikacje, monografie artystów, pomoc prawną i księgową, a także logistyczną oraz informacyjną, tak aby łatwiej było wszystkim zainteresowanym dotrzeć do informacji o mogących ich zainteresować pracach czy twórcach.
***
Na audycję Źródła we czwartek (9.01) w godz. 12.00-12.45 zapraszała Aleksandra Tykarska.