Na ich repertuar składają się głównie tańce z Kreiz Breizh (środkowa Bretania), takie jak: gavottes, plinn, kost ar c’hoat… śpiewane zawsze po bretońsku. Siostry pochodzą z Trégor i mieszkają w pobliżu Guingamp w Côtes d’Armor. Chodziły do dwujęzycznej francusko-bretońskiej szkoły, czują się swobodnie w obu językach. Od najmłodszych lat nasiąkały kulturą bretońską – wielu członków ich rodziny grało w bagadach (tradycyjnych orkiestrach dętych) lub tańczyło tańce w kręgach podczas fest noz. Inni w zespołach grali do tańca.
To, co Klervie i Awena szczególnie cenią w Kan ha Diskan to wspólnota, która tworzy się między śpiewającymi z tańczącymi. Autentyczne dzielenie się. “Kiedy śpiewamy, energia przepływa między nami a tancerzami. Po występie łatwo nawiązują się kontakty – ludzie przychodzą porozmawiać i wymienić się pomysłami. Kan ha Diskan nie jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi w Bretanii, ale z pewnością powinien być bardziej!” – mówi Klervie.
Awena ma 16 lat i jest w pierwszej klasie liceum, gra na akordeonie diatonicznym. 24-letnia Klervie jest nauczycielką w dwujęzycznej, francusko-bretońskiej szkole. Obie tańczą tańce bretońskie w kręgu Korriganed Pañvrid w Pommerit Le Vicomte, Klervie od kilku lat zajmuje się tam choreografią.
W audycji także prezentacja kolejnych uczestników Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" - Justyna Jary i Alegancka Kapela
***
Na audycję Źródła we wtorek (29.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Tykarska.