Serhij Ochrimczuk. Muzyka w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2025 08:00
W audycji Źródła gościem Justyny Piernik będzie ukraiński wirtuoz skrzypiec, Serhij Ochrimczuk. Wyjątkowy artysta, dla którego muzyka to nie tylko pasja, lecz również most łączący różne kultury i tradycje. W rozmowie poznamy jego osobistą historię podróży do Polski i opowieść o tym, jak muzyka stała się jego azylem w nowych realiach.
Nagrania Krajka i Krajeczka, Serhij Ochrimczuk
Nagrania Krajka i Krajeczka, Serhij OchrimczukFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Jak tradycyjna muzyka ludowa umacnia ukraińską tożsamość w czasie wojny

Jednak przede wszystkim skupimy się w audycji na głębokiej roli, jaką muzyka ludowa odgrywa dziś w sercach Ukraińców. W czasach pełnoskalowego konfliktu tradycyjne tańce i pieśni stają się wyrazem niezłomnej tożsamości, przypominając o korzeniach i wspólnych wartościach. Coraz częściej spotkać można grupy tańczące w kijowskim metrze czy śpiewające haiwki (wiosenne pieśni) podczas Wielkiejnocy — inicjatywy, które zrodziły się w warunkach kryzysu, ale tak naprawdę pielęgnowane były od dawna i dziś nabierają nowego znaczenia. 

Poznaj powyższe inicjatywy:

W audycji zastanowimy się nad tym, czy te artystyczne spotkania pomagają zrozumieć sens jedności w obliczu rozproszenia i zamętu wojny?

Serhij Ochrimczuk, znany w Polsce przede wszystkim dzięki współpracy z zespołami Chorea Kozacka, kapelą, która nosi jego imię czy zespołem Krajka, to zarazem badacz i rekonstruktor folkloru. Eksploruje tradycje ukraińskie, ale sięga również po brzmienia z innych zakątków świata, łącząc je z jazzem czy rockiem. Jego eksperymenty pokazują, że muzyka ludowa nie jest zamkniętym skarbcem — to żywy organizm, który rozwija się przez dialog, wymianę i twórczą odwagę. 

Ponadto w audycji - kolejny finalista Konkursu Muzyki Folkowej - Trzciny Karabachu. 

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (5.05) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Justyna Piernik

mg