Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w fonografii. Słuchaj historii przez platformę Etnofon

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 08:00
Etnofon to nowa idea dra Jacka Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN. Odnosi się do pomysłu, pod którym kryje się wielka baza archiwalna muzyki tradycyjnej oraz nagrania laureatów Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Audio
4. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, 1969 rok.
4. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, 1969 rok.Foto: NAC

Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne. Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie to strategiczny i wieloetapowy projekt realizowany od 2014 r. w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN pod kier. dra Jacka Jackowskiego. Projekt ma na celu stworzenie, rozwój i utrzymanie centralnego cyfrowego repozytorium (etnofon.ispan.pl) dokumentalnych nagrań fonograficznych i filmowych, w których utrwalono polską pieśń i muzykę tradycyjną a także taniec ludowy.


6. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 6. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Jacek Jackowski to niezwykle ważna dla archiwizacji muzyki tradycyjnej w Polsce postać. Hołdując tradycji zbierania folkloru zapoczątkowanej przez małżeństwo Sobieskich, od ponad dekady w ramach prac badawczych prowadzi platformę Etnofon, której geneza sięga Roku Oskara Kolberga 2014. Jak mówi, to był dla etnomuzykologów zwrotny moment w historii. - Wymyślaliśmy wtedy pomysły na obchody Roku Oskara Kolberga. Ja wybrałem sobie zadanie opisania i zbadania stanu naszej wiedzy o zasobach źródłowych, czyli nagraniach dokumentalnych, badań terenowych etnologów i etnografów. Zadałem główne pytanie: Co wiemy o naszym dziedzictwie etnofonograficznym?

Mimo tego, że wiele jest dzisiaj inicjatyw skupionych na nagraniach i zapisie tradycyjnych pieśni i melodii oraz idea ta wcale nie jest nowa (vide np. działalność Oskara Kolberga!) to nadal potrzeba w Polsce komplementarnego, obszernego o powszechnie dostępnego miejsca czy bazy danych, które zbierałyby te informacje. -  Wnioski z naszych rozważań przed powstaniem Etnofonu były takie, że mamy tego sporo, ale nic o tym nie wiemy - mówił prof. Jacek Jackowski.

Czy Etnofon odpowiada na tę potrzebę?

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (7.07) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Maria Baliszewska.