Nagrody im. Kolberga rozdane po raz 50. Relacja z uroczystej Gali

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2025 13:00
9 lipca, w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce uroczysta Gala 50. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najważniejsze wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawane raz w roku wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
Audio
50 Nagroda im. Oskara Kolberga
50 Nagroda im. Oskara KolbergaFoto: Marta Ankiersztejn

"Dla mnie to prawdziwy zaszczyt, że mogę być tutaj i wręczać Państwu tę Nagrodę. To dzięki Państwu nasza kultura jest wciąż kulturą żywą – bardzo za to dziękuję" powiedziała Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego [mat. NIMiT]

OBEJRZYJ GALĘ:

YouTube, NIMiT

Relację z tegorocznej 50. Gali rozdania Nagród im. Oskara Kolberga przygotowała Mariana Kril. Usłyszymy w niej m.in. Janinę Pydo i Czesława Węglarza.

Kapela Ochodzita gra muzykę karpacką, przede wszystkim promuje kulturę Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Kapela towarzyszy także młodym na weselach, wyprowadzając parę z domu. „Ważne jest dla nas, by nasza muzyka była zgodna z tradycją, zagrana tak jak kiedyś i na takich instrumentach” – mówił Czesław Węglarz, przedstawiając pracę zespołu.

„To wielkie wyróżnienie i wielka radość. Ne spodziewałam się w życiu, że może mnie spotkać coś takiego! Ja, wiejska babina, z małej wsi, po siedmiu klasach! To jest takie moje życie – od dziecka śpiewałam. Mnie się pytają, jakie piosenki najlepiej lubię. A ja lubię wszystkie!” – mówiła, nie kryjąc wzruszenia, Janina Pydo, śpiewaczka.

Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska i Radiowe Centrum kolutury Ludowej z wyróżnieniami za popularyzację Nagrody Kolberga

Z okazji jubileuszu 50-lecia Nagrody im. Kolberga Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało wyróżnieniami również tych, którzy przez lata stali za jej kulisami: organizowali, wspierali, dokumentowali i promowali jej idee. To osoby i instytucje, bez których ta nagroda nie miałaby takiego znaczenia i ciągłości.

Wśród wyróżnionych znalazły się Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarki RCKL-u oraz samo Radiowe Centrum Kultury Ludowej!

Maria Baliszewska i Piotr Kędziorek z wyróżnieniami Maria Baliszewska i Piotr Kędziorek z wyróżnieniami

Podziękowania za wkład w promowanie Nagrody odebrali m.in.: Jan Adamowski, Piotr Dahlig, Katarzyna Markiewicz. Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W roku 2004 Radiowe Centrum Kultury Ludowej odebrało samą Nagrodę Kolberga w kat. VI. - Wyróżnienia honorowe dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Maria Baliszewska została uhonorowana "Kolbergiem" 10 lat później (2014) w kat. V - za działalność naukową, dokumentacyjną, animację i upowszechnianie kultury ludowej.

    Antonio Golenia Antonio Golenia

    Pożegnanie Antonia Goleni

    Kilka dni temu pożegbaliśmy jednego z bohaterów cyklu reportaży Magdy Tejchmy "Polacy w Brazylii" - Antonia Golenię z II kolonii k. Mallet, położonej wśród malowniczych wzgórz. 

    Pan Antonio, przedstawiający się po prostu jako "Antek" grał na akordeonie w zespole "Varsovia", siedmioosobowej kapeli ogrywającej okoliczne wesela i zabawy. Miał kiedyś szansę pojechać do Polski, ale jak sam mówił "zabrakło mu kuraży (odwagi - przyp. red.), żeby wsiąść na awiona (samolotu - przyp.red)". Teraz, jakby mógł toby pojechał. Co by chciał zobaczyć? Trudny wybór.

    ***

    Tytuł audycji: Źródła 

    Prowadziła: Magdalena Tejchma

    Data emisji: 10.07.2025

    Godzina emisji: 12.00

    mg