1000 lat podróży pewnego taboru

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 14:00
- Na naszych warsztatach chcemy przedstawić muzykę tradycyjną ze wszystkich części Europy - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, pomysłodawca Akademii Muzyków Wędrownych: Tabor Lirnicki w Narolu na Roztoczu .
Audio
  • Z Remigiusz Mazurem-Hanajem rozmawiała Anna Szewczuk (Poranek Dwójki)
  • Krzysztof Garbaczewski o spektaklu "Kamienne niebo" (Poranek Dwójki)
1000 lat podróży pewnego taboru

Gość Dwójki podkreślał, że organizatorzy poprzez warsztaty i koncerty chcą nawiązać do czasów, kiedy Polska była krajem wielonarodowościowym. - Chcieliśmy, żeby całe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy. W Narolu wystąpią muzycy z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Dziś ślady spuścizny kulturowej tych ziem słychać przede wszystkim w muzyce - mówił Remigiusz Mazur-Hanaj.
Głównym motywem tegorocznej Akademii ma być nauka gry na lirze korbowej. Zdaniem naszego rozmówcy ten instrument dobrze współgra z międzynarodowym charakterem imprezy. – Lira ma 1000-letnią tradycję. Zanim trafiła na wschód Europy, wędrowała przez Francję i Hiszpanię – wyjaśniał Remigiusz Mazur-Hanaj.
Ponadto w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd", przygotowanego w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Audycję prowadziła Anna Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: koncerty muzyka tradycyjna
Czytaj także

Paco de Lucía gwiazdą jazzowego święta w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 11:23
16 lipca najsłynniejszy gitarzysta flamenco wystąpi w warszawskiej Sali Kongresowej w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystanek Woodstock. Za nami pierwszy dzień festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 09:53
W czwartek w Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się 19. Przystanek Woodstock. Pierwszy dzień imprezy dostarczył nie tylko mocnej dawki muzycznej energii.
rozwiń zwiń