Dobranocka w przeddzień wesela

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 15:00
- Staramy się, aby nie zapomniano o prastarych melodiach i tradycjach. Choćby o "dobranocce": grupa ludzi śpiewa pod oknem panny młodej dzień przed ślubem - w audycji "Źródła" Ryszard Hanejko i Lucyna Skawina z kapeli "Gacoki" wyjaśniają, na czym polega specyfika przeworskiej muzyki tradycyjnej.
Audio
  • Z Ryszardem Hamejko i Lucyna Skawiną rozmawia Kuba Borysiak
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza Kołomyjka. Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza "Kołomyjka". Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?Foto: Wikipedia/domena publiczna

Mimo że zespół goszczący w audycji istnieje już ponad 90 lat, w dalszym ciągu przyciąga on młodych ludzi. - Pracujemy w domu kultury, gdzie odbywają się próby miejscowej orkiestry dętej. W pewnym momencie zaprosiłem ludzi, którzy tam grają do wspólnego muzykowania w kapeli - wspomina Ryszard Hanejko. - Byłem mile zaskoczony pozytywną reakcją młodzieży - dodaje.
Ważnym elementem muzyki z okolic Przeworska są tańce ludowe, które znacznie różnią się od tych z sąsiedniego Rzeszowa. -Tym, co je wyróżnia, jest zwłaszcza stale zmieniające się tempo. Pary tańczą w kole - gdy nagle muzyka przyśpiesza, wtedy panowie wymieniają się partnerkami - wyjaśnia Lucyna Skawina, kierowniczka miejscowego zespołu pieśni i tańca.

Rozmowę przeprowadził Kuba Borysiak.
(szr)

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa muzyka tradycyjna
Czytaj także

Czapki, pszczoły i oberki skrzypka z Roztocza

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 16:36
– Miałem w rodzinie Józefa Radeja, który tak dobrze grał na skrzypcach, że przed siedemdziesięciu laty kazano mu w nocy uciekać z Wołynia, żeby się uratował - mówił w Dwójce Bronisław Bida, niepokonany od trzech lat laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordechaj Gebirtig – Woody Guthrie z krakowskiego Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 15:00
- Gebirtig podobnie jak współcześni mu amerykańscy pieśniarze w swojej twórczości pochylał się nad losem wykluczonych: złodziei, żebraków i prostytutek - Miron Zajfert opowiadał w "Źródłach" o twórczości żydowskiego pieśniarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dziewczynki na weselach śpiewały...

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:30
- Kiedyś, jak śpiewaliśmy dla sieroty, która brała ślub, to przeleciał nad nami sokół - tak opowiadała w Dwójce o zapomnianych pieśniach weselnych Krystyna Ciesielska.
rozwiń zwiń