Umierające cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 22:30
W piątkowych "Źródłach" będziemy rozmawiać o dokumentacji cmentarzy ewangelickich, żydowskich i prawosławnych w Łódzkiem, a także zaprosimy na spotkanie śpiewacze poświęcone pieśniom żałobnym.
Cmentarz żydowski w Szydłowcu
Cmentarz żydowski w SzydłowcuFoto: Farary / Wikimedia / CC

Andrzej Białkowski, etnolog z Łódzkiego Domu Kultury, jest pomysłodawcą i współrealizatorem projektu "Pejzaż Wszystkich Świętych - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego" oraz współautorem (opracowanie merytoryczne, fotografie) wydawnictw "Ścieżki pamięci. Pozostały tylko kamienie…", "Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego", "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci" oraz "Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego". Z etnologiem porozmawiamy o dokumentacji ginących cmentarzy w regionie łódzkim.

Ponadto Adam Strug - poeta, pieśniarz, etnomuzykolog - zaprosi na spotkanie śpiewacze poświęcone pieśniom żałobnym.

Na audycję zaprasza Piotr Kędziorek.

1 listopada (piątek), godz. 12.00

Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka i muzykanci najlepsi

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 17:09
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla nas, ale również dla całego Podhala - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka. Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od tego roku nosi imię jego ojca Władysława.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Cesarstwo Bizantyjskie katolickich Bułgarów strzegło

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 16:42
– Zostali przesiedleni, ponieważ byli zmilitaryzowaną sektą i stanowili zagrożenie dla Cesarstwa Bizantyjskiego i cerkwi. Przeniesiono ich na północne granice cesarstwa, po to, żeby ich strzec – opowiadała Weronika Grozdew-Kołacińska.
rozwiń zwiń