Koncert odbył się 20 stycznia 2013 roku w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie.
Agnieszka i Mateusz Niwińscy. Fot. Piotr Baczewski
Kapela Niwińskich z Otwocka w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonuje także melodie obrzędowe. Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, a w szczególności z Radomszczyzny.
Kapelę tworzą: Mateusz Niwiński (skrzypce), Basia Derlak (klarnet, śpiew), Agnieszka Niwińska (bębenek obręczowy, baraban, śpiew), Mateusz Kowalski (basy). Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna.
Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Stefan Nowaczek. Fot. Piotr Baczewski
Stefan Nowaczek urodził się w 1933 roku w Podłężu koło Maciejowic Kościuszkowskich , stanowiących centrum tzw. Powiśla Maciejowickiego. Jest to mikroregion wyróżniający się do niedawna z obszaru południowo-wschodniego Mazowsza wyjątkowym bogactwem muzykantów, a szczególnie skrzypków. Wyróżnia go także charakterystyczny repertuar archaicznych, dwuczęściowych oberków śpiewanych, zwanych tu powiślakami, które często wykazują duże podobieństwo melodyczne do radomskich mazurów. Tutaj także najdłużej w tej części Mazowsza południowo-wschodniego, bo do lat powojennych, zachowała się tradycja gry na basach, zwanych basetnią.
Stefan Nowaczek gra na skrzypcach od siódmego roku życia. Przyuczał się do gry na weselach przy starszym bracie, skrzypku i harmoniście. W latach 30 .i 40., wraz z bratem i ojcem grającym na basetni, tworzyli rodzinną kapelę, grając na licznych zabawach i weselach w okolicach Maciejowic. Stefan Nowaczek przejął od starszych muzykantów wiele dawnych melodii, które gra do dziś, na równi z zasłyszanymi z płyt i radia "warszawskimi”, modnymi walczykami, tangami, fokstrotami. Grał później w wielu składach lokalnych kapel wraz z harmonią, trąbką i saksofonem. Sam jest także świetnym akordeonistą.
Jan Kmita. Fot. Piotr Baczewski
Jan Kmita urodził się w 1936 roku w Przystałowicach Małych, koło Rusinowa na ziemi radomskiej. Wieś Przystałowice Małe to do dziś serce muzycznego mikroregionu Kajoków, słynącego z pięknej i archaicznej muzyki skrzypcowej oraz wielogodzinnych, improwizowanych mazurków. Jan Kmita jest uczniem słynnego skrzypka Piotra Gacy z Przystałowic Dużych. W życiu ograł około trzystu wesel - pierwsze w wieku 14 lat. Grał z wieloma harmonistami, m.in. z Florianem i Józefem Porczkami, Gwiazdą, braćmi Lipcami. W swoim repertuarze posiada niezliczoną liczbę melodii mazurkowych, zwanych też oberkami ciągłymi.
Więcej o muzyce Kajoków:
http://www.przewodnikkajocki.pl
http://www.muzykaodnaleziona.pl/ksiazki/seria-muzyka-odnaleziona/31-kajocy