Ludowe konkrety. Siła regionów w konkursie "Stara Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– Od kilku lat obserwujemy nowy ruch wśród młodych wykonawców. Porzucają oni muzyczny eklektyzm na rzecz kontynuacji tradycji muzycznej konkretnego regionu – mówił w Dwójce Adam Strug, jeden z jurorów konkursu "Stara Tradycja" odbywającego się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Audio
  • Adam Strug i Michał Maziarz opowiadają o konkursie "Stara Tradycja" na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
Kapela Maliszów - laureat konkursu Stara Tradycja w 2013 r.
Kapela Maliszów - laureat konkursu "Stara Tradycja" w 2013 r.Foto: Piotr Baczewski/mat. prasowe festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Konkurs rozstrzygnięto we wtorek, 22 kwietnia w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Zdobywcami pierwszego miejsca zostały dwa zespoły: DiaBuBu (Łęczyckie) i Kapela Biskupianie z Domachowa (Wielkopolska). Na koncercie towarzyszącym wydarzeniu wystąpił laureat z ubiegłego roku - Kapela Maliszów. Do tegorocznej czwartej edycji festiwalu napłynęły 32 zgłoszenia z całej Polski. – Właściwie nie było regionu, który nie byłby reprezentowany. Najwięcej zgłoszeń przysłano z Wielkopolski, ale uaktywniło się także południe kraju – opowiadał Michał Maziarz, koordynator konkursu "Stara Tradycja".

Zwykle do finału zakwalifikowanych zostaje 10 wykonawców, w tym roku jednak, z uwagi na wysoki poziom zgłoszeń, jury zdecydowało się zakwalifikować do finału 11 zespołów. Wybór jednak nie był prosty, o czym wspominał Adam Strug. Gość Dwójki wydawał wyroki wspólnie z Andrzejem Bieńkowskim, Piotrem Kędziorkiem, Marcinem Pospieszalskim i Tomasz Nowakiem. – Nim zasiadłem w tym zacnym gronie, nie spodziewałem się, że bycie jurorem jest tak ciężką pracą. Traktujemy konkurs śmiertelnie poważnie, podczas obrad często spieramy się. Na końcu zwykle decyduje więc arytmetyka – mówił.

Jeśli zaś chodzi o kwestie merytoryczne, dla Adama Struga najistotniejsze było to, by w finale konkursu znalazła się prawdziwa muzyka korzeni. – Chodzi o to, by młodzi muzycy byli kontynuatorami konkretnej muzycznej tradycji – powiedział. – To nowość w muzyce tradycyjnej w Polsce. Dotąd dominował eklektyzm. Od kilku lat obserwuję ruch młodych ludzi przyznających się do kontynuowania tradycji określonego regionu. Uważam, że to bardzo pożądany kierunek, nie ma bowiem czegoś takiego jak abstrakcyjna muzyka polska. Ona wyraża się w konkretnych muzycznych rytach. To właśnie ich mnogość stanowi o urodzie tego zjawiska – dodał.

Audycję prowadziła Anna Szotkowska.

***

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata odbywa się w tym roku od 21 do 26 kwietnia pod hasłem "Rzeczpospolita Kolberga". Podczas jego trwania w magazynie "Źródła" informujemy o najważniejszych wydarzeniach festiwalu.

Tegoroczne koncerty poświęcone będą kulturowemu bogactwu przestrzeni udokumentowanej przez Oskara Kolberga – od Huculszczyzny, Litwy i Białorusi po Wielkopolskę. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zetknąć się z zachowaną po dziś dzień żywą tradycją i usłyszeć wielu wiejskich mistrzów, którzy zawsze byli i są najważniejszymi gośćmi Festiwalu.

Trzy koncerty obejmą kolejne części opisanego przez Kolberga obszaru: Północny Zachód, Północny Wschód i Południowy Wschód. Wszystkie te regiony, wraz z mazowieckim centrum, spotkają się na Nocy Tańca. W planach jest także czwarty koncert, obejmujący Krainę Południowo – Zachodnią. Będzie on wydarzeniem jesiennej edycji Mazurków, która najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec listopada 2014.

Oprócz koncertów w ramach festiwalu odbędą się także warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, konkurs Stara Tradycja oraz Targowisko Instrumentów. Działać będzie także klub festiwalowy.

mc/mm

Czytaj także

Folkowy Fonogram Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:42
Zakończyło się głosowanie słuchaczy Dwójki na 40 płyt nominowanych do tytułu Folkowego Fonogramu Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie Mazurki Świata - Rzeczpospolita Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 16:00
Grając, śpiewając i tańcząc muzykę naszych dziadów stajemy się na powrót społecznością, wielokulturową muzyczną wspólnotą - przekonują organizatorzy festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Nadchodząca edycja upłynie pod hasłem "Rzeczpospolita Kolberga".
rozwiń zwiń