W 1950 roku profesor Sobieska rozpoczęła, wraz z mężem Marianem, ogólnopolską Akcję Zbierania Folkloru. Używając sprzętu do rejestracji dźwięku przeniosła tym samym dokonania Oskara Kolberga w nową epokę. - Jego pisma wciąż stanowią główny punkt odniesienia. Badania na jakimś terenie rozpoczynamy od stwierdzenia, czy występuje tam "folklor kolbergowski" - mówiła w 1974 roku Marianowi Domańskiemu.
Wywiad przeprowadzony został z okazji 160. rocznicy urodzin Oskara Kolberga. - On rozpoczynał swoją pracę jako muzyk i, jak większość współczesnych mu twórców, szukał w kulturze ludowej przede wszystkim inspiracji dla własnych dokonań - wyjaśniała prof. Jadwiga Sobieska. - Zawdzięczamy mu ogromny zbiór całkiem precyzyjnie zanotowanych melodii tradycyjnych, które uzupełniły starsze zbiory o czysto literackim charakterze. Ale to nie wszystko... - podkreśliła.
Jej zdaniem Kolberg po latach styczności z kulturą ludową dostrzegł funkcję muzyki w życiu społecznym i rodzinnym wsi, a z czasem także walory historyczne i etnograficzne wszelkich innych przejawów kultury ludowej. Tym samym przekroczył XIX-wieczne standardy i dał początek nowoczesnej etnografii.
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, którą Maria Baliszewska przypomniała w magazynie "Źródła".
mm/jp