Nagroda im. Oskara Kolberga. Laureaci uhonorowani
Pierwszy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w 1966 r. w murach kazimierskiego zamku. Prowadzącym był wówczas znany aktor Wojciech Siemion. Popularność imprezy była tak ogromna, że przeniesiono ją z ciasnego zamku na Mały i Duży Rynek.
- Festiwal w Kazimierzu nie skupiał się długo na prezentowaniu folkloru stylizowanego, ubarwionego, lecz przede wszystkim na żywej tkance kultury ludowej, jako skarbnicy kultury narodowej – przypomniał gość audycji.
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie już po raz 52. organizuje Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w dniach 21-24 czerwca.
Celem tego najważniejszego w Polsce festiwalu ludowego jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Na scenie dominować będzie archaiczny śpiew gwarowy, ale nie zabraknie także muzyki tanecznej. Impreza ma charakter konkursu, w którym biorą udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze. Repertuar artystów zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie, muzykolodzy i folkloryści.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej 52. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
***
Rozmawiała: Maria Baliszewska
Gość: Remigiusz Mazur-Hanaj (muzyk, antropolog, wydawca i kolekcjoner)
Data emisji: 19.06.2018
Godzina emisji: 15.00
Rozmowa została wyemitowana w audycji Źródła. Magazyn kultury ludowej.
mko/pg